Już we wrześniu tego roku na ostrowskich ulicach pojawią miejskie rowery. Pojazdy będą kolorystyką odpowiadać nowym ostrowskim autobusom i miejskiemu logo. Ich wypożyczenie będzie bezpłatne.

W ostrowskim urzędzie, Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostarczenie systemu z firmą Nextbike - liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Pojazdy będą kolorystyką odpowiadać nowym ostrowskim autobusom i miejskiemu logo. Co ważne, ich wypożyczenie będzie bezpłatne. Stacje powstaną dzięki 15 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

Ostrowianie, już od września tego roku, będą mogli poruszać się ulicami miasta miejskimi rowerami. Dwie pierwsze stacje staną przy ulicy Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem a Basenem Miejskim. Umowę na dostarczenie rowerów, wraz z terminalami, MZK podpisał dziś z firmą Nextbike.

- Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód – tłumaczy Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

Rowery są tylko częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość tego projektu to 21 milionów złotych przy dofinansowaniu z WRPO w wysokości blisko 15 milionów złotych.