Już od kilku lat 1 maja, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mają okazję, by z bliska obejrzeć miejskie inwestycje. W tym roku, zwiedzano inwestycje powstające przy współudziale pieniędzy unijnych

Już od kilku lat, zawsze pierwszego dnia maja, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mają okazję, by z bliska obejrzeć miejskie inwestycje – te już zakończone i te w trakcie realizacji. Zainteresowanie objazdem było ogromne. Sprzed ostrowskiego Urzędu Miejskiego wyruszyło aż 7 autobusów wypełnionych mieszkańcami Miasta. W tym roku, w związku z 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, uczestnicy zwiedzili inwestycje powstające przy współudziale pieniędzy unijnych.

Zanim jednak konwój autobusów wyruszył w trasę, nieopodal, w Parku Miejskim, miała miejsce jeszcze jedna uroczystość. Jubileusz wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej upamiętniono posadzeniem symbolicznego Platanu Europejskiego.
- 15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dzięki pieniądzom z Unii modernizujemy miejską infrastrukturę, ostrowscy uczniowie poznają rówieśników z innych krajów, a granice przekraczamy bez paszportów. Piętnasta rocznica to znakomity czas na świętowanie i podsumowanie naszej obecności w europejskiej wspólnocie. To symboliczne drzewo powinno nam przypominać, jak bardzo rozwinął się Ostrów właśnie dzięki unijnym dofinansowaniom, o które tak skutecznie walczymy każdego roku – mówi Beta Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Tegoroczny objazd stał pod znakiem europejskich inwestycji. Mieszkańcy mieli okazje zobaczyć:
- Mediatekę - czyli nowoczesną bibliotekę multimedialną, która kosztowała 3,4 mln zł, a która dzięki środkom unijnym kosztowała miasto jedynie 0,5 mln zł z miejskiego budżetu,
- Centrum Przesiadkowe - to element rekordowego w historii naszego miasta projektu wartego 42 mln zł, na który pozyskano 32 mln zł dotacji unijnej - projektu, który ma promować zrównoważony transport miejski,
- Przedszkole przy ul. Grabowskiej utworzone w budynku starej Szkoły Podstawowej nr 5 - piękny przykład rewitalizacji starego budynku na który pozyskano 1,6 mln zł dofinansowania z UE,
- Zbiornik Retencyjny przy ul. Torowej - który ma zabezpieczyć tę część miasta przed negatywnymi skutkami intensywnych opadów. Wartość tego przedsięwzięcia to 4,5 mln zł, z czego 3 mln zł to fundusze unijne.

- Należy podkreślić, że bez finansowego wsparcia, wielu inwestycji nie udałoby się nam zrealizować. Szczególnie 1 maja, w 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, powinniśmy pamiętać, że Ostrów może się tak dynamicznie rozwijać właśnie dzięki wsparciu funduszy unijnych. Na przestrzeni minionych 15 lat do naszego miasta trafiło 181,7 mln zł w ramach projektów inwestycyjnych i społecznych. Największą część tej kwoty, bo ponad 122,5 mln zł, udało nam się pozyskać w latach 2015-2019. Nie mówimy jednak "dość" i dalej o te fundusze unijne zamierzamy walczyć, aby naszym mieszkańcom żyło się w Ostrowie coraz lepiej – zapewnia prezydent Klimek.

Zwieńczeniem objazdu była Majówka Europejska na Rynku.