Najbardziej potrzebujący podopieczni olsztyńskiego MOPS'u zostaną objęci dodatkową opieką, 24 godziny na dobę. Seniorzy otrzymają smatrfony, z których można będzie nadać sygnał alarmowy.

17 stycznia prezydent Olsztyna podpisał umowę z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego na dofinansowanie usług opiekuńczych związanych z teleopieką.

- Obejmiemy dodatkową opieką naszych najbardziej potrzebujących podopiecznych - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Nowy sprzęt oraz stały kontakt z telecentrum pozwoli dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo 24 godziny na dobę.
W programie weźmie udział 20 seniorów, którzy na stałe korzystają z usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

- Będą to o osoby po 60 roku życia, zazwyczaj samotne - mówi koordynator zadania Mariola Postek. - Te, które ze względu na swój stan zdrowia oraz sytuację życiową najbardziej tej opieki potrzebują. Otrzymają smartfony, które pozwolą na utrzymanie z nimi stałego kontaktu.

Poza przekazaniem sprzętu projekt zakłada również obsługę teleinformatyczną. Za pomocą guzika w telefonie jego właściciel będzie mógł połączyć się z Telecentrum Opieki, sygnalizując tym samym niebezpieczną sytuację, w której się znalazł. Wcześniej, podopieczni korzystający z teleopieki będą wypełniać ankietę, w której przekażą najważniejsze informacje dotyczące swojej sytuacji życiowej, stanu zdrowia oraz podadzą osobę, z którą należy się skontaktować w razie sytuacji alarmowej. Dane będą wprowadzone do systemu i przyporządkowane do danego numeru. Dzięki temu osoba z telecentrum będzie mogła udzielić szybszej pomocy.