Ponad 75 kilometrów - tyle liczy sobie teraz długość tras rowerowych w Olsztynie. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że na koniec roku będzie ich około setki.

Rower to pojazd wykorzystywany nie tylko w celach rekreacyjnych. Coraz częściej staje się tradycyjnym środkiem transportu, którym dojeżdżamy o pracy albo szkoły. Jego popularność rośnie wraz ze zwiększającą się dostępnością odpowiednio przygotowanych i wytyczonych tras.

- Ostatnie lata to dynamiczny rozwój sieci rowerowych szlaków - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Te powstają praktycznie przy okazji każdej realizowanej inwestycji drogowej. Ale nie tylko, bowiem z malowniczych tras można korzystać także choćby wokół jez. Długiego albo Ukiel.

Już realizowane lub wkrótce będą kolejne kilometry rowerowych ścieżek. Te powstają m.in. wzdłuż budowanych lub przebudowywanych ulic Pieniężnego, Partyzantów, Towarowej, Jagiellońskiej oraz wiodącej do węzła obwodnicy przez dawny poligon w Pieczewie. Trwa budowa rowerowej ścieżki wzdłuż ulic Witosa i Krasickiego, która połączy Jaroty z Pieczewem.
Właśnie została podpisana umowa na realizację odcinka Łynostrady od ul. Obrońców Tobruku do Parku centralnego. Coraz bliżej sfinalizowania formalności w sprawie odcinka wiodącego przez Las Miejski. Natomiast prace już trwają w pobliżu ul. Artyleryjskiej.

Do końca roku rowerzyści powinni zyskać w Olsztynie ok. 27 kilometrów nowych tras.