Ponad 20-arową działkę z 99-procentową bonifikatą otrzymało hospicjum „Palium” w Olsztynie. Na ul. Metalowej w Olsztynie ma powstać ośrodek opieki paliatywnej dla 40 osób.

Ponad 20 - arową działkę z 99-procentową bonifikatą otrzymało hospicjum „Palium” w Olsztynie. Na ul. Metalowej w Olsztynie ma powstać ośrodek opieki paliatywnej dla 40 osób.

Obecnie stowarzyszenie „Palium” prowadzi hospicjum stacjonarne dla 20 osób, na zapleczu jednego z budynków Szpitala Miejskiego.

- Gdy wprowadzaliśmy się tu 16 lat temu to miało być rozwiązanie tymczasowe – wspomina Teresa Kocbach, prezes zarządu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium” - i dlatego kilka lat temu rozpoczęliśmy starania o wykup działki. Dziś jestem szczęśliwa, że udało nam się zakończyć ten etap formalności i rozpocząć poważne starania o fundusze. Bo mając działkę możemy już przygotowywać projekt. Przelać na papier to, co mamy w głowach, bo dokładnie wiemy czego nam trzeba.

Aby sprzedaż mogła dojść do skutku, na terenie przeznaczonym pod inwestycje uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Następnie musiało nastąpić rozstrzygnięcie Prezydenta Olsztyna i przegłosowanie uchwały o sprzedaży ziemi przez Radę Miasta. I na podstawie tych dokumentów działka została sprzedana stowarzyszeniu „Palium” za symboliczną kwotę oko 4,5 tysiąca złotych. Do tego doszły koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. W sumie nieco ponad 8 tysięcy złotych. Zamiast blisko 453 tysięcy złotych.

- Nie mam wątpliwości, że ze względu na ogrom potrzeb, taka pomoc stowarzyszeniu to dobra inwestycja – zaznacza prezydent Piotr Grzymowicz – Nie każdy ma możliwość zagwarantowania bliskim opieki paliatywnej, a szpitale nie są do tego przygotowane. W hospicjum podopieczni znajdą profesjonalną opiekę.