Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyznało tegoroczne Nagrody Europy. Tablicę Honorową otrzymało miasto Kielce, Flagę - Kobylnica, a Dyplomy Europejskie trafią do Mińska Mazowieckiego i Płońska.

Nagroda Europy - przyznawana co roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy miastu najbardziej aktywnemu w promowaniu ideałów Europy - została przyznana miastu Ivano-Frankivsk na Ukrainie.

Stolica i centrum obwodu Ivano-Frankivsk jest miastem partnerskim z aż 24 miastami europejskimi. Rozwinął solidną współpracę międzynarodową w wielu dziedzinach, szczególnie w działalności akademickiej, ponieważ uniwersytety w Ivano-Frankivsku ściśle współpracują z wieloma innymi uniwersytetami europejskimi. Miasto organizuje także szereg tematycznych i świątecznych wydarzeń z okazji Dnia Europy i Europejskiego Tygodnia Lokalnej Demokracji.
Miasto słynie z intensywnego życia kulturalnego, przyciągając gości z całej Europy, w szczególności na Międzynarodowy Festiwal Kowali, Półmaraton Ivano-Frankivsk, Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Dni Kultury Polskiej. Podczas dorocznych Dni Miasta delegacje z miast partnerskich dołączają do świętujących mieszkańców Ivano-Frankivska.

O tegoroczna Nagrodę Europy ubiegało się pięć innych europejskich miast: Bamberg i Münster w Niemczech, Cervia we Włoszech, Issy-les-Moulineaux we Francji i Sopot w Polsce.

Stworzona przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w 1955 r. Nagroda Europy to najwyższe wyróżnienie, jakie można nadać miastu europejskiemu za jego działania w Europie. Nagroda składa się z trofeum, medalu, dyplomu i stypendium wydawanego na wizytę studyjną w instytucjach europejskich dla młodzieży ze zwycięskiego miasta.

Jak co roku komitet przyznał również siedem Tablic Honorowych, osiem Flag Europejskich i szesnaście Europejskich Dyplomów - nagród, które również stanowią część Europejskiej Nagrody. Otrzymały je także polskie miasta.
Tablicę Honorową przyznano miastu Kielce, Flagę - Kobylnicy, a Dyplomy Europejskie trafią do Mińska Mazowieckiego i Płońska.

Strona internetowa Nagrody Europy