Miasta Ukrainy wobec epidemii (2)
Związek Miast Ukrainy (ZMU) stworzył platformę on-line, która dedykowana jest szybkiej wymianie doświadczeń pomiędzy osobami, które zarządzają miastami i gminami w czasie pandemii COViD-19.
Koronawirus-Ukraina.png

Poinformował o tym na internetowej konferencji prasowej 25 marca, Witalij Kliczko, mer Kijowa i Prezes ZMU

W swojej wypowiedzi Mer Kijowa podkreślił „Dzisiaj główny ciężar walki z rozprzestrzenianiem się wirusa spoczywa na barkach włodarzy ukraińskich miast i miasteczek. Wszyscy się komunikujemy, pomagamy sobie nawzajem. Związek Miast (Ukrainy) przygotowuje materiały informacyjne i niezwłocznie przekaże je wszystkim merom. Jak postępować w określonych sytuacjach, jakie środki ograniczające są skutecznie wdrażane, jak komunikować się ze społecznością, aby przezwyciężyć pandemię.” Zauważył również, że ZMU przygotowuje równolegle swoje uwagi i propozycje dotyczące projektów ustaw i rozporządzeń przyjmowanych przez rząd centralny.

Legislacja COVID-19

Jednym z efektów prowadzonego przez ZMU lobbingu jest zarejestrowanie przez Radę Najwyższą Ukrainy projektu ustawy „O wprowadzeniu zmian w Kodeksie Podatkowym Ukrainy w celu wsparcia obywateli, samorządów lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw w okresie obowiązywania regulacji wprowadzających kwarantannę (nr 3263 z dn. 25.03.2020 r). Projekt powstał z inicjatywy poselskiej, przy współpracy ekspertów Związku Miast Ukrainy. Przedłożona propozycja ma zapobiegać skutkom wcześniej wprowadzonych zapisów, które całkowicie zawiesiły na dwa miesiące pobieranie podatków od nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą, o czym pisaliśmy we wcześniejszym tekście na temat sytuacji na Ukrainie (tekst TUTAJ

Aktywność ukraińskich miast

Kolejne ukraińskie miasta podejmują uchwały o asygnowaniu środków z samorządowych budżetów na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków epidemii.

Kijów przeznaczył 300 milionów UAH na wsparcie dla osób potrzebujących i prawie 1 miliard dla sektora medycznego w stolicy. Środki przeznaczone są na zakup sprzętu, leków i wsparcie finansowe dla osób bezpośrednio zmagających się z pandemią. Dodatki dla lekarzy będą wynosić 4 tysiące UAH, pielęgniarek - 3 tysiące UAH, dla personelu technicznego szpitali i ambulatoriów przewidziano po 1 tys. UAH. Należy tu podkreślić, że finansowanie opieki zdrowotnej leży w gestii samorządów ukraińskich.

Aby wesprzeć potrzebujących mieszkańców Rada Miasta przeznaczyła prawie 300 milionów hrywien. Osoby starsze (ponad 12 tys. osób) otrzymają niezbędne pakiety produktów spożywczych. W budżecie przeznaczono także środki na premie dla pracowników socjalnych. Ponadto miasto stołeczne zrekompensuje straty w przedsiębiorstwach realizujących transport publiczny Kyivpastrans i metro, które wynikają z prowadzonych przez kwarantannę ograniczeń. Na ten cel przewidziano 780 mln. UAH. Na środki dezynfekcji mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, mieszkań i obiektów usług komunalnych punktów obsługi mieszkańców przydzielono 24 miliony UAH.

Starszych mieszkańców poprzez dostawy żywności wsparło także miasto Chuhuiv (obw. charkowski). Natomiast pracownicy placówek edukacyjnych w tym mieście zaangażowali się w akcję szycia maseczek ochronnych. Potrzebne materiały zakupiono częściowo z budżetu miejskiego, część została ofiarowana przez pracowników oświaty.

Chersoń przeznaczył 10 mln. UAH na zakup dodatkowych respiratorów, masek i kombinezonów ochronnych dla lekarzy. Sprowadzono także 5 tysięcy szybkich testów do diagnozy. W mieście zorganizowano bezpłatny transport dla pracowników placówek medycznych.

W Charkowie również zakupiono nowoczesny sprzęt do sztucznej wentylacji płuc, zaprojektowany dla osób w każdym wieku, nawet niemowląt. Ponadto placówki medyczne w Charkowie otrzymały 16 najnowocześniejszych urządzeń USG, sfinansowanych przez przedsiębiorców, którzy dołączyli do prac miejskiego centrum antykryzysowego.

Zakupu aparatury do sztucznej wentylacji oraz środków ochrony osobistej dokonały także samorządy Davidovskaya Połączona Gmina (obwód lwowski) i miasto Czerniowce.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY