Miasta plus mieszkania
Gdynia, Pruszków i Wałbrzych to kolejne po Białej Podlaskiej i Jarocinie miasta, w których zainaugurowano realizację inwestycji w ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus.
gdynia_2.jpg
fot. Archiwum UM w Gdyni

Łącznie w tych pięciu miastach powstanie ponad 1200 mieszkań na wynajem.

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus na Kaczych Budach w Gdyni powstaną 172 mieszkania. Uroczyste wbicie łopaty pod budowę z udziałem ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz podpisanie przez prezydenta miasta, Wojciecha Szczurka i przedstawicieli Spółki ISN oraz BGK Nieruchomości S.A. listu intencyjnego dotyczącego realizacji założeń przedsięwzięcia odbyło się 3 lipca.

Gdyński przypadek jest szczególny na tle innych miast. Po raz pierwszy partnerem w programie jest prywatny inwestor – podkreślił prezydent Gdyni. – To czytelny sygnał, że model biznesowy programu jest korzystny dla rynku. Wierzę, że deweloperzy w innych miastach pójdą drogą zapoczątkowaną w Gdyni – dodał. Więcej.

W ramach programu Mieszkanie Plus pierwsze łopaty zostały również wbite pod budowę 215 mieszkań w Wałbrzychu i 329 lokali w Pruszkowie. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. w budowie.

Dzięki programowi przy ulicy Husarskiej w Wałbrzychu powstanie 5 sześcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy. Mieszkania mają zostać oddane do użytku w listopadzie przyszłego roku. - Będą przeznaczone przede wszystkim dla wałbrzyszan, ale tak naprawdę każdy, kto chce się tu osiedlić, może złożyć wniosek, szczególnie rodziny z dziećmi. Będą to mieszkania w pełni wyposażone, gotowe do zamieszkania - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej – Podpisano umowę między wykonawcą a BGK Nieruchomości, który to finansuje. Udział miasta polega tylko na przeznaczeniu gruntu. Cała resztę, czyli 30 mln złotych to środki spoza budżetu miasta. Jak przyznaje prezydent, potrzeby mieszkaniowe miasta są ogromne.

Program jest korzystny, zakłada bowiem finansowanie spoza budżetów miast, które najczęściej wchodzą w te inwestycje aportami gruntowymi. Partnerem w tych projektach jest – jak zawsze niezawodny – Bank Gospodarstwa Krajowego i BGK Nieruchomości. Finansowanie budowy mieszkań czynszowych można też uzyskać z Funduszu Municypalnego zarządzanego przez TFI BGK.

Związek Miast Polskich uczestniczy w koalicji wspierającej Program, do którego akces zgłosiło już blisko 70 miast.


Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY