Łódź - Senacka komisja ustawodawcza za łódzką metropolią
Senacka komisja ustawodawcza zdecydowała o złożeniu do marszałka Senatu wniosku w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie łódzkiej metropolii. Decyzja zapadła bez głosu sprzeciwu.
__d__-metropolia.jpg
fot. uml.lodz.pl

Powołanie łódzkiego związku metropolitalnego przewiduje projekt ustawy, który 8 stycznia 2020 r. przyjęła Komisja Ustawodawcza. Zakłada on m.in., że łódzki związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa łódzkiego, „charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 1 milion mieszkańców". W jego skład ma też wchodzić miasto Łódź. Projekt zakłada również, że związek metropolitalny będzie miał osobowość prawną i będzie tworzony na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Pełnomocnikiem do spraw jego utworzenia ma być prezydent Łodzi. Organami łódzkiego związku metropolitalnego mają być zgromadzenie i zarząd. Łódzki związek metropolitalny, w myśl projektu, ma wykonywać zadania publiczne, takie jak  kształtowanie ładu przestrzennego; planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego; współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego; promocja związku metropolitalnego i jego obszaru. Projekt przewiduje, że wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z podatku PIT od podatników zamieszkałych na jego obszarze w roku, w którym utworzono związek metropolitalny, wyniesie 0,2 proc, a w latach następnych - 5 proc.

Szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że ustawa to ważne narzędzie do wzmocnienia rozwoju całej metropolii łódzkiej. Przypomniał, że w funduszach europejskich są dedykowane specjalne pieniądze zapisane na realizacje projektów w metropoliach. - Do tej pory Polska z tych środków prawie nie korzystała, bo funkcjonuje tylko jedna Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Łódzka metropolia ma szanse być drugą - powiedział Kwiatkowski.

- A jest się o co bić, bo Parlament Europejski wnosi do Komisji Europejskiej o zwiększenie nakładów dla obszarów miejskich, metropolitalnych z sześciu do dziesięciu procent budżetu Unii, więc tworzenie metropolii jest w naszym interesie – dodaje Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi, która uczestniczyła w posiedzeniu senackiej komisji.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY