W połowie roku 2019 zostanie oddanych w Lesznie sześć bloków Gminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. W każdym bloku będzie po 16 mieszkań, w sumie miasto zyska 96 mieszkań.

17 stycznia, w gabinecie prezydenta Łukasza Borowiaka podpisano umowę na budowę sześciu bloków Gminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o w Lesznie. Mają powstać w połowie roku 2019. W sumie to będzie 96 mieszkań. Inwestycję wykonana konsorcjum budowlane, którego liderem jest Firma Remontowo-Budowlana Franciszek Jankowski w Brzeziu. Partnerami są Kompleksowa Obsługa Budownictwa Rafał Jankowski w Brzeziu, M-Plus sp. z o.o w Lesznie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Spółka Jawna Tadeusz i Artur Michalski w Lesznie. Inżynierem kontraktu, również wybranym w przetargu, jest firma Ekocentrum z Wrocławia.

W ramach inwestycji przy ulicy Kąkolewskiej powstanie 6 bloków, w każdym będzie po 16 mieszkań. Najmniejsze mieszkania będą miały 31, a największe 69 m kwadratowych. Teren, na którym powstaną budynki GTBS został już uporządkowany. Przez lata gromadzono tam hałdy niepotrzebnych rzeczy, m.in. resztki z inwestycji drogowych. Bloki mają być oddane do użytku w czerwcu 2019 roku. Ich budowa będzie kosztować 19.799. 586,63 zł i jest finansowana z budżetu miasta.

- Dla mnie jest to szczególny i wyjątkowy dzień. Takie inwestycje są potrzebne - mówił prezydent Łukasz Borowiak. - Realizujemy strategiczne dokumenty Rady Miejskiej, konkretnie dotyczące rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Warto iść w tym kierunku, zwłaszcza że mocno zdegradowana przestrzeń zostanie zagospodarowana. Ten projekt jest skierowany do rodzin i osób, które nie spełniają kryterium, by uzyskać mieszkanie komunalne albo nie stać ich na kupno mieszkania korzystając z kredytów komercyjnych. Zdaniem prezydenta, inwestycja jest ważna dla miasta także dlatego, że oferta mieszkaniowa pozwoli zatrzymać mieszkańców w Lesznie.