Leszno – Miasta partnerskie w walce z koronawirusem
Urząd Miejski w Lesznie w związku z epidemią koronawirusa spytał o sytuację w miastach partnerskich: Suhl w Niemczech, Deurne w Holandii, Montluçon we Francji i Dunaújváros na Węgrzech.
Leszno-epidemia_w_miastach_partnerskich.jpg
fot. leszno.pl

W Suhl obowiązują zasady dot. zachowania odstępu 1,5 m i wzmożonej higieny. Tak jak w Polsce, zamknięte są szkoły i przedszkola. Mogą być czynne wyłącznie sklepy spożywcze i te z artykułami pierwszej potrzeby. Miejsca najbardziej charakterystyczne dla Suhl, jak np. zoo czy muzeum broni są zamknięte. Obowiązuje zakaz kontaktów. Od 24 kwietnia nieco poluzowane zostały rygory, tj. w Suhl otwarto m.in. bibliotekę i ogród zoologiczny oraz duże sklepy. Od tego dnia jednak wszyscy muszą korzystać z maseczek w środkach komunikacji zbiorowej i podczas zakupów. Do szkół wróciła część uczniów - na razie tylko maturzyści. Następnie stopniowo mają być znoszone kolejne ograniczenia. 

W holenderskim Deurne również obowiązuje zachowanie odległości między poszczególnymi osobami wynoszącej 1,5 metra. Wszelkie wydarzenia są odwołane przynajmniej do 1 czerwca. Nauka szkolna odbywa się przez internet. Posiedzenie Rady Gminy odbywa posiedzenia bez udziału publiczności. Rezerwat przyrody i parki są dostępne, umieszczono w nich znaki: „tu też odległość wynosi 1,5 metra”. Gmina zorganizowała punkt opieki nad dziećmi z rodzin, w których oboje rodziców pracuje w tzw. zawodach kluczowych. Prowadzone są akcje społeczne i pomocowe dla potrzebujących. Jest to między innymi rozdawanie ulotek informujących o działaniu stowarzyszeń pomocowych, pomoc w zakupach, wsparcie psychologiczne dla osób, które czują się przeciążone jako opiekunowie innych, mają poczucie osamotnienia i potrzebę rozmowy. Pod drzwiami domów zmarłych osób mieszkańcy umieszczają zapalone świece. 

We francuskim Montluçon od 17 marca obowiązuje izolacja. Mer tego miasta uruchomił świetlicę dla dzieci pracowników służb medycznych tj. pielęgniarek, lekarzy, innego personelu. Dziećmi opiekują się pracownicy miejscy. Uruchomiono specjalną infolinię telefoniczną, by mieszkańcy mogli zadawać pytania. Służby miejskie przekazują również komunikaty przez lokalne radio i internet. Urząd miasta jest zamknięty dla klientów, za wyjątkiem wcześniej umówionych wizyt. Urzędnicy pracują w maseczkach. Otwarte są wyłącznie sklepy spożywcze, apteki i kioski z gazetami. Mieszkańcom nie wolno wychodzić w domu bez specjalnego zezwolenia (codziennie wydawane jest nowe). Można wyjść tylko po konieczne sprawunki, wyłącznie w pojedynkę. Szkoły są zamknięte, dzieci uczą się zdalnie. 

Na Węgrzech, w tym w Dunaújváros, w połowie marca zamknięto szkoły i przedszkola, restauracje, teatry i kina oraz wszystkie miejsca, gdzie ludzie mogliby się spotykać. Obecnie wolno opuszczać dom wyłącznie w celu pójścia do pracy, na zakupy i aby poćwiczyć (np. jogging). Podczas Wielkanocy wojsko patrolowało ulice, by powstrzymać ludzi od wychodzenia z domu

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY