Mieszkańcy Legionowa odpowiedzą tylko na jedno pytanie. „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.

8 lutego 2017 r. radni Legionowa podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego dotyczącego objęcia Gminy Miejskiej Legionowo przez miasto stołeczne Warszawa w związku z zamiarem utworzenia metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego.

Ustalono następującą treść pytania referendum: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”

Podwarszawscy i warszawscy samorządowcy podejmują liczne uchwały wyrażające sprzeciw wobec planowanej zmiany ustroju. Trzy z nich zdecydowały się oddać głos mieszkańcom i zorganizowały referenda. Głosowania rozpisane przez Radę Warszawy i przez Podkowę Leśną wojewoda unieważnił, powołując się na przyczyny formalne. - Naszego referendum w sprawie metropolii wojewoda nie unieważnił chyba tylko po to, żeby był listek figowy – mówi prezydent Legionowa.

16 marca br. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wspólnie z posłem Jackiem Sasinem spotkali się z przedstawicielami władz m.st. Warszawy i samorządów okołowarszawskich. Spotkanie było poświęcone projektowi ustawy o ustroju m.st. Warszawy.

Większość samorządowców uczestniczących we wczorajszym (16.03) spotkaniu z wojewodą była oburzona stylem prowadzenia dialogu poprzez liczne insynuacje polityczne, ale przede wszystkim brakiem merytorycznej debaty na temat planowanych rozwiązań. Wojewoda zaś ocenił, że w podczas tego spotkania "udało się ruszyć z miejsca", a konsultacje pozwolą na przygotowanie dobrej ustawy metropolitalnej. To jednak opinia Wojewody.
Nie padły odpowiedzi na konkretne pytania zadane ponad miesiąc wcześniej: o przepisy wprowadzające, o finansowanie, o kompetencje gmin/dzielnic. Od wielu tygodni zapowiadane są konsultacje ustawy w różnych formach – tymczasem to jedynie zapowiedzi. Konkretnego schematu przeprowadzenia konsultacji brak. Nadal temat stoi w miejscu
- czytamy na stronie Legionowa.