Kręć kilometry.. - Polska pobiła rekord!
Pabianice, Warszawa, Międzychód, Lublin i Poznań - to zwycięzcy tegorocznej rywalizacji w ramach kampanii społecznej „Kręć kilometry po technologię” i jednocześnie najbardziej rowerowe miasta w Polsce
Turystyka i sport
kilometry.jpg

Rowerzyści z całej Polski przejechali ponad 55 milionów kilometrów w ramach kampanii społecznej „Kręć kilometry po technologię”. Mieszkańcy prawie 1200 miejscowości, przez pięć miesięcy, brali udział w rywalizacji zorganizowanej przez Fundację Allegro All For Planet. Teraz do pięciu zwycięskich miast zawita Allegro Tech Days. A dane, zebrane w trakcie 6 lat trwania kampanii, posłużą programistom podczas serii hackathonów do stworzenia portalu, który ułatwi samorządom rozwój infrastruktury rowerowej.

Pabianice, Warszawa, Międzychód, Lublin i Poznań - to zwycięzcy tegorocznej rywalizacji i jednocześnie najbardziej rowerowe miasta w Polsce. To właśnie mieszkańcy tych miast przejechali w kampanii najwięcej kilometrów na rowerach. Ale łączny wynik wszystkich jest imponujący i rekordowy! Ponad 55 milionów kilometrów.

- Te kilometry są dowodem na to, że rower stał się dla nas jednym z podstawowych środków transportu. A nasza kampania to dodatkowe źródło motywacji. Każdego dnia, w różnych zakątkach kraju, tysiące rowerzystów wsiadało na swoje dwa kółka i rywalizowało o kilometry dla swojego miasta - mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet. – W tegorocznej edycji kampanii mieliśmy kilku partnerów technologicznych, dzięki czemu każdy mógł korzystać ze swojej ulubionej aplikacji mobilnej, co z kolei zaowocowało większym zaangażowaniem i lepszym wynikiem finalnym dla poszczególnych miast – dodaje.

W sukcesie “Kręć kilometry po technologię” swój duży udział ma też ponad 50 partnerów społecznych, którzy w wielu polskich miastach organizowali wspólne kręcenie kilometrów - codzienne, weekendowe, a nawet nocne!

- Kampania Kręć Kilometry po technologię to fantastyczne narzędzie integracji lokalnych społeczności, nie tylko organizacji rowerowych. To dodatkowa motywacja i identyfikacja ludzi z Ich miejscem zamieszkania i świetna, bo niesamowicie pozytywna, rywalizacja między miastami. Dodatkowym efektem tej rywalizacji będzie zbiór unikatowych danych o aktywnościach rowerzystów z całej Polski – mówi Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich.

Nagroda, czyli wydarzenie Allegro Tech Days, zawita teraz do pięciu zwycięskich miast. To święto technologii ze strefą testów najnowszych wynalazków, w tym pojazdów elektrycznych, bezpłatnymi warsztatami dla dzieci z programowania i pokazami robotów.

Kampania „Kręć kilometry po technologię” pokazuje, jak rozwiązywać problemy społeczne związane z infrastrukturą rowerową, wykorzystując do tego nowoczesną technologię. Fundacja Allegro All For Planet udostępni publicznie dane zebrane w trakcie sześciu edycji kampanii, by ułatwić planowanie polityki rowerowej w polskich miastach. I pokazać między innymi, gdzie brakuje ścieżek, parkingów, jakie są preferencje rowerzystów w zakresie korzystania z „dwóch kółek”. W powstanie innowacyjnego portalu internetowego zaangażowani będą młodzi programiści z całej Polski.

- Fundacja Allegro All For Planet od 9 lat podejmuje działania zmierzające do poprawy infrastruktury rowerowej. W całej Polsce można znaleźć już prawie 3 tys. miejsc parkingowych dla rowerów, które były nagrodą w poprzednich edycjach kampanii. W tym roku chcemy w celach społecznych wykorzystać naszą wiedzę. Dlatego za kilka miesięcy przekażemy samorządowcom, aktywistom rowerowym i organizacjom społecznym unikatowe narzędzie, które pomoże im w codziennej pracy. To gigantyczna baza danych o zwyczajach rowerowych Polaków. Chcemy, by ta wiedza pomogła w lepszym planowaniu lokalnych inwestycji i poprawie infrastruktury. Dzielimy się tą wiedzą, by miasta były jeszcze bardziej przyjazne rowerzystom - zaznacza Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Bazą do opracowania platformy będą dane typu open source z różnych źródeł oraz zebrane przez sześć lat informacje o aktywnościach wykręconych w trakcie trwania kampanii. Jej elementy powstaną na 24-godzinnych hackathonach, gdzie programiści z całego kraju stworzą narzędzie służące poprawie infrastruktury rowerowej i bezpieczeństwa osób z niej korzystających. Stąd w zwycięskich miastach, przy współpracy z Koduj dla Polski, odbywać się też będą open dialogi. Seria spotkań z urzędnikami
i aktywistami rowerowymi w różnych miastach ma na celu stworzenie katalogu potrzeb w zakresie funkcjonalności powstającego serwisu www.

Informacje na temat kampanii, eventów Allegro Tech Days i hackathonów można znaleźć na stronie https://kreckilometry.pl.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY