Na portalu Scotweb w Edynburgu rozpoczął się konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Projekt Szkocka krata dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej tego miasta z Edynburgiem.

Na początku czerwca do Urzędu Miasta Krakowa przysłane zostaną projekty tartanów zaprojektowane specjalnie dla polskiego miasta, zaakceptowane pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu. Z kolei od 12 do 24 czerwca mieszkańcy Krakowa będą mogli głosować na krakowską kratę – spośród kilku projektów krakowianie wybiorą jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter ich miasta. Głosować będzie można na portalu miejskim Magiczny Kraków.

Projekt Szkocka krata dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Jest realizowany przez Miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w Krakowie w dniach 30 września - 1 października. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.