Zwiększenie skuteczności działań dla poprawy jakości powietrza i poprawa efektywności energetycznej to założenia porozumienia o współpracy między Krakowem, AGH i Norweskim Instytutem Badań Powietrza.

To kolejne działania, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza w mieście.

– Kraków w różnoraki sposób prowadzi walkę o czyste powietrze – jedna grupa działań to jest to, co możemy zrobić sami jako miasto – np. wymieniać piece. Druga – to nasze starania o zmiany przepisów prawa. Ale mamy tę przewagę nad innymi, zwłaszcza mniejszymi miastami borykającymi się z problemem smogu, że mamy doskonałe zaplecze naukowe i możemy z niego korzystać. Na co dzień współpracujemy z uczelniami, a dziś podpisaliśmy trójstronne porozumienie, na mocy którego naszym partnerem został także Norweski Instytut Badań Powietrza – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Umowa ma charakter badawczo-wdrożeniowy i skupia się na poprawie jakości powietrza oraz wzroście efektywności energetycznej.

– Celem porozumienia jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze inżynierii środowiska. Skupimy się na poprawie jakości powietrza, wzroście efektywności energetycznej, wykorzystaniu energii odnawialnej i rozwiązaniach technicznych dla energetyki rozproszonej – dodał prezydent Majchrowski.