Kraków został uhonorowany prestiżową nagrodą EkoJanosik 2018. Wyróżnienie przyznaje Narodowa Rada Ekologiczna, która docenia wpływ samorządów i firm na poprawę oraz stan środowiska naturalnego regionu

27 lipca, w gmachu Sejmu RP odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom konkursu przez ministra inwestycji i rozwoju.
Przypomnijmy, że na początku czerwca krakowski przewoźnik MPK SA został laureatem Krajowego Konkursu Ekologicznego EkoJanosik w kategorii „Firma transportowo-komunikacyjna”.

Celem nagrody jest wyróżnienie przez Krajową Radę Ekologiczną m.in. samorządów terytorialnych oraz podmiotów gospodarczych za zrealizowanie działań mających istotny i znaczący wpływ na poprawę i stan środowiska naturalnego regionu oraz świadomości ekologicznej Polaków.

Warto podkreślić, że Kraków to pierwsze miasto w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Kraków jest liderem e-mobilności i posiada najwięcej bezemisyjnych autobusów w Polsce. W ramach porozumienia z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju MPK planuje zakup do 161 autobusów elektrycznych.
Jeszcze w tym roku, dzięki zakupom 158 nowych autobusów w stolicy Małopolski będą kursować wyłącznie pojazdy z silnikami Euro 5, Euro 6 oraz autobusy hybrydowe i elektryczne.