Koszalin jest najlepszym miastem w Polsce pod względem liczby miejsc w żłobkach. Tak wynika z rankingu „Wspólnoty”. Za Koszalinem uplasowały się m.in. Świnoujście, Kalisz, Sopot, Elbląg i Przemyśl.

Koszalin jest najlepszym miastem w Polsce pod względem liczby miejsc w żłobkach. Tak wynika z rankingu przeprowadzonego przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Za Koszalinem uplasowały się m.in. Świnoujście, Kalisz, Sopot, Elbląg, Przemyśl, Słupsk, Jelenia Góra, Częstochowa, Gdynia, Radom i 35 innych miast na prawach powiatu.

W Koszalinie funkcjonuje obecnie 20 podmiotów dysponujących łącznie 1.167 miejscami. Mowa tu o żłobku miejskim (440 miejsc), 18 dotowanych przez miasto żłobkach niepublicznych (702 miejsca) oraz klubie dziecięcym (25 miejsc).
Od września 2018 r. liczba miejsc w żłobku miejskim wzrośnie o 100 miejsc. Wówczas liczba miejsc w koszalińskich żłobkach, będzie wynosiła 1.267.
Kwota miejskich dotacji do żłobków niepublicznych wyniosła na przestrzeni ostatnich 5 lat ponad 7,5 mln zł. Jej skala jest systematycznie zwiększana z 124 tys. zł w 2012 r., do 2,75 mln zł w 2017 r.
- W Koszalinie od dawna wiemy, że mądra polityka prorodzinna to klucz do sukcesu naszego miasta – uważa prezydent Piotr Jedliński. - Każdą złotówkę przeznaczoną na dzieci traktujemy nie jako wydatek, ale jako inwestycję w przyszłość. Komfort najmłodszych mieszkańców jest dla nas priorytetem, a każdy nowonarodzony mieszkaniec Koszalina powodem do dumy. Nie zapominamy przy tym o rodzinach i seniorach. Łącznie prowadzimy kilkadziesiąt projektów społecznych, których beneficjentami są nasze maluchy, ich rodzice i dziadkowie.