Już po raz czwarty odbył się, organizowany przez Ambasadę Francji konkurs ECO-MIASTO. Promuje on koncepcję zrównoważonego rozwoju miast, która obejmuje kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.

Laureaci w kategorii efektywność energetyczna budynków


Polskie samorządy intensywnie działają na rzecz rozwoju zrównoważonego w miastach, co pokazują projekty nadsyłane przy okazji kolejnych edycji konkursu ECO-MIASTO. Wszystkie realizowane inwestycje zgłoszone do konkursu nie tylko wpływają na poprawę stanu środowiska i jakości powietrza, ale także na komfort życia mieszkańców. - powiedział Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce witając laureatów na uroczystej gali.

Miasta startowały w 4 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna oraz zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi.

W tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO nagrodzono 8 miast oraz przyznano 8 wyróżnień. Największymi zwycięzcami zostały Słupsk i Wrocław – laureaci aż dwóch kategorii. W konkursie wzięło udział 29 miast, które w sumie przesłały 49 formularzy. Związek Miast Polskich objął konkurs patronatem.

Laureatami w kategorii efektywność energetyczna budynków zostały Zabrze oraz Kobyłka. Wrocław oraz Słupsk nagrodzono w gospodarce wodnej, a Lublin i Słupsk doceniono za działania podejmowane w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi. W kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Wrocław i Ostrów Wielkopolski.

Na projekt ECO-MIASTO 2016 składa się konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz konkurs edukacyjny dla szkół „Zakręceni w przestrzeni”, który w tym roku odbył się po raz pierwszy. Zadaniem konkursowym było zaproponowanie zmian w najbliższej przestrzeni publicznej – szkole, świetlicy, domu kultury.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych główną nagrodę otrzymał zespół uczniów, który zaproponował aranżację przestrzeni wokół terenu rekreacyjno-sportowego w Morawicy. W kategorii szkół podstawowych, uczniowie przesłali prace rysunkowe przedstawiające pomysły na zmiany w najbliższej przestrzeni publicznej. Wybrane przez jury rysunki zostaną wydane w postaci kalendarza.

Hanna Hendrysiak