Reforma oświaty, ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ustawa o metropolii warszawskiej oraz Karta Samorządu - te tematy konferencji prasowej ZMP w Warszawie.

Dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski przypomniał, że Dzień Samorządu Terytorialnego, przypadający 27 maja, będzie obchodzony w Polsce już po raz osiemnasty. Podkreślił, że w tych dniach wiele rad JST przyjmie kartę samorządu terytorialnego. „Dziś 120 gmin, 25 miast, siedem powiatów i cztery województwa przyjęły już Kartę Samorządności, dokument będący manifestem, wzywającym do poszanowania zasad samorządności” – zaznaczył Porawski.

Przekazał on spostrzeżenia i uwagi z wtorkowego spotkania szefów korporacji samorządowych z prezydentem Andrzejem Dudą. Podkreślił, że prezydent z uwagą przyjął postulaty i stanowiska samorządowców. Jednocześnie zaznaczył, że głowa państwa ma odmienną od samorządowców wizję oświaty oraz organizacji państwa. „Prezydent zaproponował również inicjatywę, na którą mocno liczymy, mianowicie utworzenie komisji kodyfikacyjnej zajmującej się przeglądem regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego" – podkreślił Porawski.

Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP, zwrócił uwagę, że realizacja reformy jest wyrazem „dysonansu pomiędzy stanowiskiem rządu i samorządu w kwestii oświaty”. „Reforma oświaty niczego nie załatwi, ale będzie determinować wiele problemów. Samorządy, z pieniędzy pochodzących z subwencji oświatowej, nie będą mogły zapewnić średniej gwarantowanej płacy nauczycieli, ale będą musiały dopłacać ze środków własnych” - przekonywał Świętalski.

Odnosząc się do kwestii ograniczenia liczby kadencji, Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, podkreślił, że dwukadencyjność jest niezgodna z konstytucją. Przekonywał, że „jeśli rząd chce ograniczyć liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to powinien najpierw zmienić zapisy w konstytucji, informując obywateli, na czym ta zmiana ma polegać”. „Dwukadencyjność zmierza jedynie ku interesom partyjnym. Niech politycy zdecydują się, jaka będzie ordynacja wyborcza, czy będzie kadencyjność i po co. Jednak przede wszystkim nie ograniczajmy Polakom prawa wyboru” – apelował Tyszkiewicz.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński zwrócił uwagę, że w ramach konsultacji dotyczących utworzenia metropolii warszawskiej zainteresowane gminy nie otrzymały odpowiedzi na żadne z pytań, które skierowały do projektodawców.„Pomimo odłożenia projektu metropolii warszawskiej na bok, kolejne referenda w tej sprawie odbędą się, pokazując stosunek mieszkańców podwarszawskich miejscowości do tego typu rozwiązań” - zapewnił Tusiński.Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zapowiedział, że najbliższa sobotę odbędzie się konwencja, podczas której przedstawione zostaną plany ratusza dotyczące metropolii warszawskiej.

Żródło: PAP