Konferencja informacyjna dla partnerstw (3) - relacja
18 października 2012 r. w Warszawie odbyła się kolejna konferencja informacyjna dotycząca projektu predefiniowanego „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”.
2dec3d475c3c7cef1b05a0afd64fcdec472a5f95.jpg

Konferencja informacyjna dla partnerstw (3) – relacja, Warszawa, 18 października 2012 r.

18 października 2012 r. w Warszawie odbyła się kolejna konferencja informacyjna dotycząca projektu predefiniowanego „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”.

Jest to doradczy projekt mający przygotować lokalne partnerstwa do składania wniosków o dotacje w ramach Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” współfinansowanego ze środków MF EOG 2009-2014.

Kolejna konferencja informacyjna zorganizowana w ramach projektu dotyczyła przygotowania wniosków aplikacyjnych do MRR w ramach Programu Regionalnego MF EOG. Październikowe spotkanie zostało zorganizowane głównie z myślą o partnerstwach, które zgłosiły się do projektu predefiniowanego (doradczego) w ostatnich dniach września br. lub takich, które mają zamiar zgłosić się bezpośrednio do MRR w styczniu 2013r., z pominięciem udziału w projekcie predefiniowanym.

W trakcie prezentacji i dyskusji organizatorzy starali się przedstawić najbardziej aktualną wiedzę o wymogach i uwarunkowaniach tego procesu w kontekście planów MRR. Zorganizowano także indywidualne konsultacje z doradcami oraz z przedstawicielem Ministerstwa.

Podczas konferencji organizatorzy poinformowali o dotychczasowej realizacji projektu predefiniowanego. Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP, omówił stan wdrażania projektu predefiniowanego informując, że od 17 lipca do 30 września trwał w ZMP nabór projektów do objęcia ich wsparciem eksperckim i doradczym. Zgłoszono 61 projektów. Wśród zgłoszonych 7 dotyczy związków międzygminnych, 12 – stowarzyszeń jst, a 42 to nieformalne porozumienia o współpracy. Andrzej Porawski, mówiąc o projekcie predefiniowanym przypomniał, iż jest on tak skonstruowany, że w najbliższych kilku miesiącach czeka jego uczestników najwięcej pracy przy przygotowywaniu wniosków do programu grantowego MRR.

Poinformował, że wraz z zakończeniem projektu predefiniowanego Związek Miast Polskich zamierza prowadzić monitoring zawiązanych i działających partnerstw. Dzięki niemu chce ustalić rekomendacje o charakterze legislacyjnym. Dzisiaj wiele przepisów w Polsce nie jest dostosowanych do zawierania i efektywnego realizowania partnerstw przez jst. Najprostszym przykładem są przepisy o związkach komunalnych, które oprócz tego, że są bardzo sztywne, to uniemożliwiają tworzenie związków gminno-powiatowych. Oprócz rekomendacji o charakterze legislacyjnym Związek będzie chciał także sformułować rekomendacje o charakterze organizacyjnym.

- Chcemy mówić o modelach partnerstw, które w Polsce istnieją i są realizowane. Dziś już widać, że są one bardzo zróżnicowane, także w sensie organizacyjnym, i dlatego można sobie wyobrazić, że mogą one być realizowane w bardzo różny sposób. Dziś partnerstwa realizowane są w ramach istniejących przepisów, ale także w ramach nieformalnych układów. Chcemy, by poprzez ten projekt realizowany we współpracy z MRR działać na rzecz doprowadzenia do powstania korzystniejszego otoczenia prawnego do zawierania partnerstw przez samorządy – mówił A. Porawski.

Do 31 października mają odbyć się pierwsze spotkania ze wszystkimi ostatnio zgłoszonymi partnerstwami. W partnerstwach zgłoszonych z lipcu trwają już intensywne prace, w każdym z nich odbyło się już kilka spotkań z ekspertami. Zarówno formy, w jakich funkcjonują partnerstwa (związki komunalne, stowarzyszenia, porozumienia), jak i tematyka oraz stopień wypracowania danego przedsięwzięcia, które dane partnerstwo chce zrealizować, są bardzo różnorodne.

Na przełomie grudnia i stycznia zostanie ogłoszony przez MRR nabór do konkursu grantowego. Partnerstwa, które zgłosiły swój akces do projektu predefiniowanego będą pracowały przez listopad i grudzień ze wsparciem Związku Miast Polskich, którego eksperci są już bogatsi o doświadczenia zdobyte w początkowych pracach nad wcześniej zgłoszonymi partnerstwami. Wiadomo, że od dnia ogłoszenia konkursu przez ministerstwo będą dwa miesiące na złożenie wniosku.

Podczas spotkania 18 października część partnerstw miała okazję spotkać się ze swoimi doradcami. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele partnerstw zgłoszonych do projektu jeszcze w lipcu, a także partnerstw zgłoszonych pod koniec naboru i wreszcie przedstawiciele jst, które nie zgłosiły się do projektu predefiniowanego, a zamierzają przygotowywać wniosek o grant z MRR bez pomocy doradców z ZMP.

Tomasz Potkański, kierownik projektu, zaprezentował kryteria merytoryczne oceny projektów ubiegających się o granty z MRR.

- Do projektu zgłosiło się 61 partnerstw, w każdym działa średnio od 5 do 10 partnerów samorządowych. Wychodzi, że ok. 400-500 samorządów jest zainteresowanych realizacją tego programu – mówił T. Potkański.- Ambicją Związku Miast Polskich i naszych partnerów w pozostałych związkach samorządowych, a także ministerstwa jest tak naprawdę promocja tego podejścia; mamy szeroko upowszechniać pożytki płynące ze współpracy, monitorować ten proces w celu sformułowania wniosków legislacyjnych. Do realizacji wniosków w nowej perspektywie finansowej UE ten aspekt konieczności współpracy partnerskiej będzie wprowadzony. Państwa partnerstwa nie zawiązują się po to, żeby uzyskać dofinansowanie rzędu 500 tys. euro, ale po to, żeby wytrenować mechanizmy współpracy z sąsiadami, z którymi przez następnych 20 lat rozwiązywać będziecie kolejnych 20 problemów.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z formularzem wniosku aplikacyjnego do Programu Regionalnego wraz z częścią poświęconą budżetowi oraz kluczowym załącznikiem do niego, jakim jest analiza wykonalności. MRR nadal pracuje nad uproszczeniem tych dokumentów, na konferencji omówiono więc aktualne wersje. Analiza wykonalności może być swego rodzaju mapą drogową dla całego projektu. Tomasz Potkański zwrócił uwagę, że istotne jest, by dla potrzeb oceny wniosków wskazać, jakie istnieją istotne problemy identyfikowane przez partnerów na danym obszarze funkcjonalnym. Istotny przy ocenie wniosków będzie również kontekst zewnętrzny, czyli zgodność z 8 priorytetami MRR i 11 priorytetami polityki spójności UE na lata 2014-2020.

Tomasz Potkański omówił też dokument FAQ, który zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane na spotkaniach partnerstw z ekspertami pytania. Przedstawiciele partnerstw obecni na konferencji pytali m.in. to, czy do złożenia aplikacji o grant z MRR wystarczy sam list intencyjny mówiący o zamiarze zawiązania formalnej współpracy między samorządami, czy też potrzebna jest umowa partnerska. T. Potkański zapewnił, że ministerstwo dopuszcza, że w momencie składania wniosku partnerstwo nie będzie miało zawartej umowy, natomiast będzie ona wymagana w momencie, gdy dany projekt zostanie wybrany przez MRR do dofinansowania. MRR zaleca, by do wniosku aplikacyjnego załączyć projekt przyszłej umowy partnerskiej. Pytano także o obszary kwalifikowalne.

- Ważne jest, by w zgłaszanych przez państwa wnioskach było widać zintegrowane podejście – mówił podczas spotkania Andrzej Porawski.- Integracja terytorialna jest zapewniona poprzez to, że do programu mogą zgłaszać się jedynie partnerstwa. Ważna jest też jednak integracja problemowa.

W trakcie spotkania Marcin Bogusz, przedstawiciel operatora programu MRR, przedstawił prezentację na temat możliwości wykorzystania przez samorządy środków z programów dostępnych w ramach funduszy norweskich.

Projekt jest prowadzony przez Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich RP przy udziale Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jako operatora programu regionalnego i ma na celu kompleksowe wsparcie polskich samorządów w przygotowaniu do zarządzania obszarami funkcjonalnymi.

 

Więcej informacji o Programie Regionalnym MF EOG -   http://www.eog.gov.pl

Ewa Parchimowicz