Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Sokółce
Podczas posiedzenia 6 lipca br. członkowie Zarządu ZMP poparli Założenia Krajowej Polityki Miejskiej oraz podjęli stanowisko dotyczące założeń do projektu ustawy – Prawo budowlane, o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
a8c7303aef3b62f562c3120d090e003dc484acce.jpg

Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Sokółce

 

Podczas posiedzenia w Sokółce 6 lipca br. członkowie Zarządu ZMP poparli Założenia Krajowej Polityki Miejskiej (MRR) oraz podjęli stanowisko dotyczące założeń do projektu ustawy – Prawo budowlane, o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Uznano, że założenia Krajowej Polityki Miejskiej (MRR) należy poprzeć, gdyż odnoszą się do obszarów funkcjonalnych, które do tej pory były pomijane w dyskusjach strategicznych. Istniała polityka odnosząca się do obszarów wiejskich i regionów, a tej dotyczącej miast brakowało, na co często wskazywali ich przedstawiciele. Dzięki temu dokumentowi pojawia się szansa na szerszą dyskusję. Miasta są skupiskiem licznych problemów, do rozwiązania których potrzebne są instrumenty wspomagające lepsze zarządzanie, rewitalizację, poprawę ładu przestrzennego. Samorządowcy wskazywali jednak, że przygotowany przez MRR dokument jest bardzo ogólny i na tym polega jego zasadnicza słabość. Brakuje w nim silnych instrumentów, także finansowych, które gwarantowałyby jej wdrożenie. W dyskusji wskazywano na konieczność zmiany czy uzupełnienie pewnych zapisów. Potrzebna jest koncentracja zarządzania drogami na obszarach miejskich. Na poziomie założeń powinny być wymienione albo wszystkie miejsca (w oparciu o konkretne dane), które mają być objęte np. wspomaganiem obszarów problemowych, budową obwodnic itp., albo żadne. Zwracano uwagę na to, że obecny stan prawny uniemożliwia zintegrowane podejście do obszaru miejskiego.

Krajowa Polityka Miejska wzbudziła już w mediach dyskusję, która dotyczyła tylko jednego zapisu, a mianowicie podatku od nieruchomości. Środowiska samorządowe od początku niezmiennie domagają się silniejszego powiązania podatku od nieruchomości z ich wartością (podatek „ad valorem”). Zdaniem prezydenta Poznania, prezesa ZMP Ryszarda Grobelnego podatek ten powinien być bardziej sprawiedliwy, ale nie wyższy niż jest obecnie.

Udzielono poparcia dla Założeń do projektu ustawy – Prawo budowlane, o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, ponieważ uwzględniają one postulaty ZMP dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Samorządowcy zaznaczali jednak, że ważne będą dopiero konkretne zapisy. Wprowadzony system musi gwarantować możliwość kontroli zamierzonej inwestycji z polityką przestrzenną gminy. Założenia znoszą wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. - To był błędny element systemowy, któremu zawsze byliśmy przeciwni – przypominał R. Grobelny. Zgodnie z Założeniami pozwolenie na budowę ma być udzielane na podstawie planów zagospodarowania albo lokalnych przepisów urbanistycznych dla obszarów zagospodarowanych. Zaproponowano zastąpienie opłaty adiacenckiej opłatą drogową, dzięki której możliwe będzie finansowanie dróg na nowych, przeznaczonych na budownictwo, terenach.

Członkowie Zarządu nie przyjęli stanowiska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (autopoprawka do projektu, PiS), dotyczącego wypłacania diet nie tylko dla sołtysów, ale też przewodniczących zarządu dzielnicy czy osiedla z budżetu państwa. W trakcie dyskusji zaznaczano, że przepisy dotyczące diet powinny zależeć od suwerennej decyzji danej gminy, a wprowadzenie ich może wiązać się ze zburzeniem dotychczas wypracowanego systemu. Nie zabrano głosu również w sprawie projektu ustawy o likwidacji IPN.

Negatywnie zaopiniowano projekt ustawy o jawności i działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (PiS). Uznano, że istniejąca już ustawa o lobbingu jest wystarczająca. Podobną opinię uzyskał projekt ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych i ustawy o PIT (RP).

Bez uwag przyjęto projekt rozporządzenia MKiDN w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów, projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (senacki, wyrok TK), który dodawał jako przesłankę uzasadniającą żądanie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości - obok art. 6 - art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, a także projekt ustawy o uprawnieniach do mienia b. Funduszu Wczasów Pracowniczych (PO), który zabezpiecza pracownikom zrzeszonym w innych organizacjach niż reprezentatywne organizacji związkowe prawa do korzystania z mienia b. FWP.

Zaakceptowano zmianę rozporządzenia MRR w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, rozszerzającego możliwości o rozwiązanie typu „zaprojektuj-wykonaj”, oraz Program „Lepsze Regulacje” na lata 2012–2015 (MG), który ma za zadanie zapewnić rozwiązania niezbędne do tworzenia i oceny prawa, nakierowane na zmniejszenie kosztów wykonywania działalności gospodarczej i podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Podkreślano, że wszelkie działania na rzecz przepisów legislacyjnych są dobre, bo prawo w Polsce jest złe.

Prezydenci, burmistrzowie, przewodniczący RM zasiadający z Zarządzie ZMP pozytywnie ocenili, pod warunkiem jednak, że będą dodatkowe pieniądze na ten cel, projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, który wprowadza zrównanie statusu etyki z religią. Akceptację, chociaż z wieloma szczegółowymi uwagami z miast, uzyskał też projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Uznano bowiem, że kwestia pochówku wymaga uporządkowania.

Zarząd ZMP wyraził zgodę na współpracę ze Stowarzyszeniem Samorządów Lokalnych Obwodu Winnickiego na Ukrainie przy realizacji polsko-ukraińskich projektów. Przyjął również stanowisko dotyczące lokalnych rozgłośni radiowych. Obecni na spotkaniu przedstawiciele rozgłośni regionalnych Polskiego Radia zrzeszeni w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozgłośni Regionalnych Radia Publicznego zwrócili się do Zarządu o wsparcie starań o przywrócenie stabilnego i bezpiecznego finansowania mediów publicznych oraz pomoc w zablokowaniu realizacji planów połączenia mediów w holding. Członkowie Zarządu ZMP stwierdzili, że faktycznie problem jest poważny. Zarówno likwidacja publicznych regionalnych rozgłośni i telewizji, czy usamodzielnienie (przekazanie JST), to złe pomysły. Podkreślano, że nie ma innego, lepszego sposobu finansowania mediów publicznych niż abonament od mieszkańców. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje bowiem niezależność mediów publicznych.

W poczet miast członkowskich ZMP przyjęto Siemiatycze (województwo podlaskie) i Brwinów (województwo mazowieckie).

Joanna Proniewicz