Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP, Katowice 17 maja 2011 r.
Podczas posiedzenia Zarządu, które odbyło się równolegle z Europejskim Kongresem Gospodarczym, prezydenci i burmistrzowie postanowili zamówić opinię...
4b1add57706a404c33200721cdbc43ee3f347ad8.jpg

KOMUNIKAT Z POSIEDZENIA ZARZĄDU ZMP W KATOWICACH

Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się 17 maja 2011 r. w Katowicach równolegle z Europejskim Kongresem Gospodarczym, prezydenci i burmistrzowie postanowili zamówić opinię prawną w sprawie waloryzacji stawek za użytkowanie wieczyste.

Ożywioną dyskusję wzbudził projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, którego celem jest przyspieszenie i udrożnienie procesów przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, realizowanych na terenie kraju, a także uelastycznienie trybu i zasad aktualizowania opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, w sposób korzystny dla użytkowników wieczystych, samorządów i Skarbu Państwa. Kontrowersje dotyczyły rocznej waloryzacji stawek za użytkowanie wieczyste. Prezes ZMP, Ryszard Grobelny stwierdził, że coroczna waloryzacja nie jest potrzebna, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zmienia się wartość nieruchomości. Roczną waloryzację, która powoduje wzrost kosztów i niesie ze sobą konieczność zatrudniania wielu rzeczoznawców, powinna zastąpić raczej szacunkowa waloryzacja. Jednak ten sposób nie jest doskonały i może rodzić pewne niebezpieczeństwa, np. spór z rzeczoznawcami. Zdaniem Andrzeja Kosztowniaka, prezydenta Radomia, lepiej oddać to zadanie w ręce fachowców, jednak waloryzację należy przeprowadzać raz na 3-5 lat. Przypomniano także, że w okresie międzywojennym w Polsce istniały tablice szacowania wartości nieruchomości użytkowanych wieczyście. Członkowie Zarządu stwierdzili, że nie zaopiniują tego projektu, regulującego tak istotny instrument polityki lokalnej, ale wypracują własne rozwiązania, dlatego zdecydowano się zamówić opinię prawną dotyczącą kwestii waloryzacji.

Członkowie Zarządu zaopiniowali pozytywnie z drobnymi poprawkami technicznymi projekt zmiany ustawy o transporcie drogowym oraz innych ustaw (druk nr 4061), który wprowadza m.in. mechanizmy skutecznie zapobiegające nieuczciwej konkurencji, przepisy dostosowujące infrastrukturę drogową do wymagań nowoczesnego transportu drogowego i ograniczające patologiczne zachowania firm z branży okołotransportowej, lepsze i efektywniejsze wykorzystanie Inspekcji Transportu Drogowego. Zasadnicze zastrzeżenie do tego projektu wzbudził fakt, że narzuca on samorządom bez rekompensaty nowe obowiązki, takie jak m.in. prowadzenie jawnego rejestru licencji, przekazywanie informacji Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego o cofnięciu licencji, pouczenie przedsiębiorców o obowiązku przechowywania dokumentów przez okres pierwszego roku w razie cofnięcia licencji lub wygaśnięcia czy przekazywanie do 31 stycznia każdego roku do Centrum Monitoringu Transportu Drogowego liczby wydanych i cofniętych zezwoleń. - To drobna sprawa, ale jedna z tych, które w ostatnich latach narzucają nam nowe obowiązki bez zwiększenia dochodów – podkreślał Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

W głosowaniu zaakceptowano projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 3630), który wprowadza zwolnienie z podatku „wartości umorzonego przez gminę czynszu wraz z odsetkami za mieszkania należące do gminy do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł”. W dyskusji nad tym projektem kilku członków Zarządu wyraziło przeciwne opinie, podnosząc kwestie niezrekompensowanych skutków związanych ze zmniejszonymi wpływami z PIT czy różnicowania podatników (brak takiego rozwiązania do umorzonych należności z tytułu zaległych opłat czynszowych od innych podmiotów), a także charakteru tej regulacji, która ma wyraźny związek z przedwyborczymi obietnicami.

Ponowiono poparcie udzielone na poprzednim posiedzeniu Zarządu ZMP dla projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów i wniesienie do tej nowelizacji uwag szczegółowych zgłoszonych przez miasta.

Negatywnie odniesiono się do projektu ustawy o jawności i działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (PiS), ze względu na to, że dwie ustawy regulują to samo. Podobną opinię otrzymał projekt zmiany ustawy Prawo łowieckie (PiS), który nakłada na starostów obowiązek wykonywania dodatkowych zadań - szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań, z powodu braku określenia zasad, na jakich następowałoby uruchamianie środków z budżetu Państwa na ten cel. Szacuje się, że kwota ta może wynosić nawet 25 mln. zł rocznie. Samorządowcy uznali, że problem należy rozwiązać, ale nie w sposób zaproponowany w projekcie. Szacowaniem i wypłacaniem strat wyrządzonych przez zwierzynę powinna zajmować się instytucja neutralna.

Odmówiono zaopiniowania projektu ustawy o petycjach (senacki), ponieważ regulacja zawiera wprawdzie ocenę skutków regulacji, ale są one niewyliczone i trudne do oszacowania. Uznano, że należy również zachować dystans wobec projektu ustawy o Muzeum Ziem Zachodnich (PiS), dlatego że nie wkracza on w zakres działań samorządów.

Członkowie Zarządu postanowili przełożyć opiniowanie projektu „Strategii „Sprawne Państwo 2011–2020” na następne posiedzenie Zarządu, gdyż jest to projekt bardzo obszerny i ważny, który wymaga poważnego zastanowienia się nad jego kształtem i zgłoszenia uwag strategicznych. We wstępnej dyskusji podkreślano, że warto dodać do dokumentu standaryzację usług publicznych oraz upomnieć się przy okazji jego uchwalania o zasady dotyczące zadań własnych gminy czy o korektę nieracjonalnych przepisów, np. wynagrodzenia nauczycieli.

Bez uwag przyjęto rozporządzenia MZ ws. postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Przy okazji omawiania tego projektu Ryszard Brejza mówił o problemie, który pojawia się, gdy rodzina nie odbierze zwłok. Wtedy prezydent ma obowiązek pochówku, bez względu na to, czy rodzina jest z tego miasta, czy nie. Jego zdaniem, w tej sprawie samorządowcy często postępują na granicy prawa i dlatego potrzebne jest całościowe rozstrzygnięcie systemowe w tej materii.

Zdecydowano, że na wniosek Białej Podlaskiej zostanie przyjęte na następnym posiedzeniu stanowisko w sprawie niechcianych spadków. Postanowiono też podjąć na prośbę Warszawy inicjatywę legislacyjną dotyczącą ustawy o gospodarce nieruchomościami, a także ponowić stanowisko ZMP w sprawie statystyki publicznej sprzed 2 lat.

Rozmawiano na temat projektu prezydenckiego, do którego zgłoszono liczne uwagi na posiedzeniu w Wieliczce. Kancelaria Prezydenta zadeklarowała m.in. zmniejszenie nadregulacji prawnych, oddanie sposobu konsultacji w ręce JST, a także usunięcie z projektu niektórych niepotrzebnych zapisów – np. konsultacji w sprawie zmian w budżecie.

Udzielono patronatu nad organizowaną przez Ligę Krajową kolejną edycją Nagrody im. Grzegorza Palki, zwanej w środowisku samorządowym Oskarem Samorządowym, która uzyskała jak co roku wsparcie finansowe Związku w wysokości 5 tysięcy zł. W poczet miast członkowskich przyjęto Gostynin. Ustalono również skład Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej.

 

Joanna Proniewicz

rzecznik prasowy ZMP