KOMUNIKAT w sprawie artykułu w DGP z 5 listopada br. pt. Samorządowcy chcą odpraw
W numerze 216 Dziennika - Gazety Prawnej z dnia 5 listopada br. został zamieszczony tekst pt. Samorządowcy chcą odpraw, który zawiera szereg nieprawdziwych stwierdzeń.
logo-zmp-2.jpg

KOMUNIKAT

W numerze 216 Dziennika - Gazety Prawnej z dnia 5 listopada br. został zamieszczony tekst pt. Samorządowcy chcą odpraw, który zawiera szereg nieprawdziwych stwierdzeń, z powoła-niem się na mnie jako źródło tych „informacji”. Poprzedniego dnia rozmawiał ze mną tele-fonicznie jeden z autorów tego tekstu (red. Artur Kowalczyk), omawiając szereg tematów. W sprawie, której dotyczy kwestionowany artykuł przekazałem następujące informacje:

1) Zarząd Związku na swoim ostatnim posiedzeniu w Gdyni odbył kilkuminutową dyskusję na temat podjęcia działań na rzecz zapewnienia osłon socjalnych dla burmistrzów/wójtów, którzy kończą pracę w samorządzie np. po pięciu kadencjach (20 lat). Informacja o tym jest zawarta w komunikacie z posiedzenia na stronie internetowej Związku. Zarząd nie zajął w tej kwestii żadnego stanowiska, co podkreśliłem w rozmowie z red. Kowalczykiem. Zawarte w początkowym akapicie artykułu stwierdzenie, że „Związek Miast Polskich forsuje” jakieś rozwiązania, jest więc ewidentnie nieprawdziwe.

2) Na pytanie redaktora, jakie Związek proponuje rozwiązania, powiedziałem, że nie mamy obecnie żadnych konkretnych propozycji. Podając przykłady kilku rozwiązań zagranicznych (które zresztą autor przeinaczył), zaznaczyłem, że polskie rozwiązania muszą odnosić się do polskich warunków i że powinny być zaproponowane przez ekspertów. Na pytanie dotyczące konkretnych kwot odpowiedziałem, że nie mam pojęcia, ile powinny wynosić, że na pewno muszą być różne w zależności od liczby kadencji, że nie mogą odnosić się do osób, które peł-niły funkcję tylko przez jedną kadencję. Wszelkie kwoty, wymienione przez autorów, są wy-łącznie wytworem ich fantazji i nie mają nic wspólnego z jakimikolwiek „pomysłami Związ-ku”.

3) Bardzo dobitnie podkreśliłem, że nie ma mowy o emeryturach pomostowych, że raczej chodzi o odprawy umożliwiające podjęcie nowej pracy (po kilku kadencjach w samorządzie powrót do wcześniejszego zawodu, np. lekarza, nauczyciela itp. może być bardzo trudny). Tym bardziej, że polskie prawo przewiduje przez rok po zakończeniu kadencji zakaz podjęcia pracy u pracodawcy, wobec którego burmistrz lub inny pracownik z jego upoważnienia wydał decyzję administracyjną. Moich sformułowań – mimo powołania się na mnie – w artykule nie ma, są za to obszerne dywagacje na temat rzekomego żądania samorządowców w sprawie ich objęcia emeryturami pomostowymi.

Tendencyjność przeinaczeń i nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w artykule jest uderza-jąca i niewątpliwie związana z trwającą kampanią przed wyborami samorządowymi. W tym kontekście skandaliczne jest także zamieszczenie jako ilustracji do tego tekstu zdjęcia kon-kretnych osób, które w tej sprawie nie wypowiadały się w ogóle. Kategorycznie protestuję przeciwko tym niegodnym manipulacjom moimi wypowiedziami, podkreślając, że autorzy nie zwrócili się do mnie nawet z propozycją autoryzowania tekstu.

Poznań, 6 listopada 2010 r. (-) Andrzej Porawski

dyrektor Biura Związku Miast Polskich

Do wiadomości:

1) Serwis Samorządowy PAP,

2) Prof. Jerzy Regulski,

3) Prof. Michał Kulesza,

4) Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz,

5) Prezydent Ryszard Grobelny,

6) „Rzeczpospolita”,

7) „Gazeta Wyborcza”.