To będzie jedna z największych miejskich inwestycji w Kolnie. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni pochłonie ponad 13 mln. zł - 6,9 mln. zł pochodzi z Funduszu Spójności.

Będzie to jedna z największych miejskich inwestycji w Kolnie. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni pochłonie 13 331 328,68 zł brutto. Samorząd pozyskał na tę inwestycję dofinansowanie zewnętrzne. Wartość dotacji to 6 908 892,60 zł . Środki pochodzą z Funduszu Spójności.

16 maja 2018 roku umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kolnie Sp. z o.o. Marek Łuba. PUK planuje zakończyć realizację projektu do czerwca 2021 r. - To ważna dla naszego miasta inwestycja, gdyż dotyczy ochrony środowiska. Będziemy modernizowali oczyszczalnię, która ma już prawie 20 lat i nie przechodziła do tej pory gruntownej modernizacji – mówił burmistrz Kolna, Andrzej Duda.

Inwestycja jest konieczna, gdyż po tak długim okresie od rozruchu oczyszczalnia jest już w znacznym stopniu wyeksploatowana. Modernizacja oczyszczalni jest inwestycją, która wg Andrzeja Dudy zabezpieczy niezbędne warunki do rozwoju miasta na przyszłość. Władze miasta mają na uwadze np. szybki rozwój budownictwa w Kolnie. W ostatnich latach oddano do użytku wiele domów jednorodzinnych. Obserwuje się również boom w budownictwie wielorodzinnym. Powstające na terenach inwestycyjnych nowe firmy również generują dodatkowe zapotrzebowanie na odbiór ścieków komunalnych i przemysłowych. Wszystko to zwiększa wykorzystanie mocy obecnej oczyszczalni.

Po kompleksowej kanalizacji miasta, rekultywacji wysypisk oraz montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, jest to kolejna inwestycja w obszarze ekologii w tym mieście.