Porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie Kielce parafowali prezydent miasta oraz przedstawiciel spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

W ramach projektu będą prowadzone działania informacyjne i edukacyjne zachęcające mieszkańców Kielc oraz działających na terenie miasta przedsiębiorców do dokonania eliminacji palenisk opalanych paliwem stałym i zastępowania ich nowoczesnymi kotłami zasilanymi ekologicznym paliwem (gazem ziemnym, doprowadzonym do odbiorców systemem sieci dystrybucyjnej).

W Kielcach od 2013 roku realizowany jest program ograniczania niskiej emisji, mieszkańcy mogą uzyskać dotacje na wymianę systemów ogrzewania na te ekologiczne. Działania, w ramach podpisanej umowy, także będą zmierzać do odchodzenia od ogrzewania domów węglem czy drewnem na rzecz paliwa gazowego. Chodzi o kampanię edukacyjną, a także zmniejszenie formalności. Prezydent Kielc apeluje do mieszkańców - wymieniajcie swoje piece na gazowe czy peletowe. Zwraca się też do sprzedawców opału o sukcesywne kontrolowanie jakości sprzedawanych paliw stałych oraz udostępnianie kupującym certyfikatów jakościowych dla poszczególnych rodzajów sprzedawanego opału.