W Polsce co roku umiera średnio 45 do 48 tysięcy osób. Szacuje się, że blisko 12% tej liczby to zgony powiązane z niską jakością powietrza. W Kielcach odbędzie się I Kongres Ekologii Powietrza.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zaprasza do udziału w I Kongresie Ekologii Powietrza. Wydarzenie, które organizuje Urząd Miasta Kielce wspólnie z Targami Kielce odbędzie się 28 lutego 2019 r. na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

W Polsce co roku umiera średnio 45 do 48 tysięcy osób. Szacuje się, że blisko 12% tej liczby to zgodny powiązane z niską jakością powietrza. Smog skraca nasze życie o 1,8 roku (dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Chicago). Według Światowej Organizacji Zdrowia na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 znajduje się w Polsce. Te dane przerażają, dają do myślenia i zmuszają do działania.
Kielce i region świętokrzyski również borykają się z problemem smogu. Z inicjatywy Prezydenta Kielc Bogdana Wenty oraz Radnego Miasta Kielce Macieja Burszteina, 28 lutego 2019 r. w Targach Kielce odbędzie się I Kongres Ekologii Powietrza. .

Kongres Ekologii Powietrza to spotkanie dedykowane wszystkim, którym jakość powietrza w regionie, ale także w całej Polsce nie jest obojętna. Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy naukowej na temat zjawiska smogu, szerzenie dobrych praktyk, promowanie programów antysmogowych oraz otwarta debata o rozwiązaniach dobrych dla miasta i regionu. Kongres podzielono na cztery panele –z których jeden dedykowany jest dzieciom i młodzieży ze szkół województwa świętokrzyskiego. Podczas tej części młodzi dowiedzą się czym jest smog i jak na co dzień można z nim walczyć. Ważnym elementem panelu będzie finał konkursu „Wyloguj się ze smogu”.