Mycie i dezynfekcja kieleckich wiat przystankowych - to kolejny etap działań kieleckiego Urzędu Miejskiego zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w mieście w sytuacji pandemii koronawirusa.

- Dezynfekcji podlegać będzie przestrzeń, w której w ciągu dnia przebywa duża liczba mieszkańców Kielc - w tym przypadku będą to przystanki komunikacji publicznej. Cel jest oczywisty - takie działania mają nam pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa - podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Po umyciu i osuszeniu wszystkich elementów, przystanek i przestrzeń wokół niego spryskiwane są środkiem do dezynfekcji. To płyn, który działa nie tylko na bakterie, grzyby i pleśń, ale jest również wirusobójczy. Na co dzień środek ten stosowany jest do utrzymania higieny m.in. w szpitalach, więc jest bezpieczny dla ludzi.

Na tę chwilę Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni i Usług Komunalnych udało się pozyskać koncentrat, z którego można przygotować 40 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji. Częstotliwość prac będzie uzależniona od pogody.

Jeżeli warunki pozwolą i dodatnia temperatura utrzyma się w nocy, to te czynności będą wykonywane również w godzinach nocnych.

Docelowo umyte i zdezynfekowane zostaną wszystkie przystanki w Kielcach.