Od 10 do 12 maja w Katowicach odbędzie się 9.edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W jego programie znajdą się sesje poświęcone m.in. samorządności i polityce regionalnej.

Trzydniowy cykl debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) odbędzie się od 10 do 12 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w hali Spodek, która będzie gościć uczestników głównej imprezy towarzyszącej - European Start-up Days (ESD).

Zaplanowano 132 sesje z udziałem ok. 700 prelegentów - łącznie ok. 11 880 godz. merytorycznych debat. W Katowicach spotkają się przedstawiciele administracji Unii Europejskiej, reprezentanci krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z kraju i zagranicy.
Wśród gości znajdą się również prezesi największych firm i liczni biznesmeni z Europy, Afryki i Azji, a także przedstawiciele instytucji finansowych i samorządów.

Korzyści płynące z EEC dla Katowic - zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe - są trudne do zliczenia. Dodał, że Kongres to wydarzenie, dzięki któremu miasto zaczęło przyciągać gości biznesowych.
- EEC to wydarzenie bogate w jakość, ważne dla historii miasta. Cieszę się, że podczas jego obrad wracamy do tematu metropolii, gdyż jesteśmy w przededniu jej stworzenia. Przyszły Kongres będziemy już organizować w istniejącej metropolii - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, nawiązując ten sposób do ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego, podpisanej niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W kontekście regionu śląskiego ważnymi tematami Kongresu będą też m.in. walka ze smogiem i niską emisją, a także transformacja gospodarcza związana ze spadkiem znaczenia przemysłu ciężkiego i wydobywczego.