Jarociński program budowy tanich, dostępnych mieszkań to pierwszy tego typu projekt w skali kraju, w ramach którego docelowo powstanie 400 lokali. Na przełomie roku rozpocznie się budowa 258 mieszkań.

Efektem blisko rocznych negocjacji w zakresie finansowania programu, było podpisanie w połowie listopada umowy inwestycyjnej, dotyczącej pierwszego etapu prac. Jej stronami są gmina Jarocin, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. oraz Fundusz Municypalny FIZ AN, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. Dokument określa zasady finansowania inwestycji, powołania spółki celowej do realizacji tego zadania, spłaty przez JTBS w okresie 25 lat zobowiązań finansowych oraz zapewnienia wsparcia finansowego przez gminę Jarocin dla realizacji tego programu.

- Program budowy mieszkań czynszowych w Jarocinie jest strategicznym działaniem na rzecz rozwoju miasta i gminy. Wzrost liczby mieszkań o ponad 5% w ciągu 2 najbliższych lat będzie miał pozytywne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju gminy w dziedzinie oświaty, komunikacji, rynku pracy i sprawach społecznych. Nowe mieszkania dadzą możliwości rozwoju w gminie w wielu obszarach – podkreśla burmistrz Adam Pawlicki.

W ramach programu Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zakłada wybudowanie 400 mieszkań czynszowych w systemie „pod klucz” o metrażach do 55 mkw. - Docelowo JTBS będzie gotowy na budowę 540 mieszkań. Czy tyle mieszkań powstanie, będzie zależało od tego, czy będzie takie zapotrzebowanie – precyzuje Jerzy Wolski, prezes JTBS.Koszt wynajmu lokali wycenia się między 10 a 11 zł za mkw.