Innowacje miejskie w konkursie PAP
26 lutego br. w Warszawie wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Laureatami zostały m.in. miasta: Gdynia, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki.
Innowacyjny_samorz_d.1.jpg
fot. PAP - M.Kmieciński

Laureatami konkursu Innowacyjny Samorząd 2020 w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejska Ciechanów, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński. Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.

Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko. „Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk” – mówi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Nadesłane projekty dotyczyły między innymi komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej.

Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych. Dyplomy za zakwalifikowanie do finału otrzymały te samorządy, których projekty otrzymały co najmniej dwa głosy kapituły (każdy projekt oceniany był osobno).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Przybyło ponad 300 samorządowców z całego kraju.

Wyniki konkursu Innowacyjny Samorząd 2020 (miasta):

Kategoria: Duże miasta

Laureat: Gdynia - za projekt „Gdyński Ogród Deszczowy”.

Projekt, którego celem jest zachęcanie mieszkańców Gdyni do tzw. małej retencji wody deszczowej oraz edukowanie na temat roli i znaczenia wody deszczowej w środowisku miejskim. Gdynia uruchomiła program dotacji na założenie ogrodu deszczowego, czyli ekologicznej konstrukcji zagospodarowującej i oczyszczającej „deszczówkę”, na własnej nieruchomości.

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała po odebraniu nagrody podkreśliła, że miasto można nazwać ikoną polskiej nowoczesności i śmiało powiedzieć, że innowacyjność ma wpisaną w swoje DNA. „Myślimy o tym, aby każda z innowacji na końcu miała jeden wymierny skutek – lepsze życie naszych mieszkańców, uśmiech na twarzy każdego gdynianina. Mam nadzieję, że to właśnie pozwoliło nam wygrać i mam nadzieję, że to właśnie będzie pozwalało nam osiągać kolejne sukcesy, które są warte tyle, ile wynosi zadowolenie mieszkańców, z tego, że je osiągamy” – dodała.

Wyróżnieni:

Katowice - za projekt „KATOobywatel – projekt dla aktywnych mieszkańców Katowic”.

Projekt, który daje mieszkańcom szansę realnego wpływania na otoczenie i dbania o wspólną przestrzeń. To przede wszystkim aplikacje, akcje i kampanie budujące społeczeństwo obywatelskie i wiarygodny dialog między samorządem a mieszkańcami.

Łódź - za projekt „Latarnicy Społeczni i Gospodarze Obszaru – rewitalizacja po łódzku”.

W odpowiedzi na wyzwania wynikające z prowadzenia rewitalizacji na ogromną skalę, wdrożono projekt, który nie tylko wspierał mieszkańców w trudnym procesie przeprowadzek, lecz także wykorzystywał zmiany miejsca zamieszkania lokatora jako elementu procesu odnowy. Ułatwił blisko 300 rodzinom przejście przez proces wykwaterowań.

Finaliści: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia (za trzy projekty), Katowice, Lublin, Poznań (za dwa projekty), Warszawa.

Kategoria: Gminy miejskie

Laureat: Ciechanów - za projekt „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady –  ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami”.

T-Master to pierwsze na świecie rozwiązanie umożliwiające selektywne przypisywanie ilości i jakości odpadów dla każdego użytkownika systemu. Urządzenia ważą i rejestrują dane w centralnym systemie. Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym.

Odbierając statuetkę, prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński podkreślił, że ma nadzieje, że nagroda dla projektu inteligentnych pojemników na odpady pozwoli rozszerzyć to przedsięwzięcie z jednego osiedla na całe miasto. „Moim marzeniem jest, żeby znaleźć finansowanie dla tego projektu po to, żeby całe miasto było objęte tym programem” - podkreślił. Zachęcał też innych samorządowców do odwiedzin Ciechanowa i zapoznania się z projektem. "Chętnie podzielimy się tym projektem z innymi samorządami" – zadeklarował. Dodał, że tymi rozwiązaniami zainteresowani są Amerykanie i Chińczycy.

Wyróżnieni:

Tarnów - za projekt „System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC”.

Projekt polegał na wdrożeniu systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, który  oparty jest na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC.Specjalnie przygotowane tabliczki pojawiły się na wszystkich przystankach w mieście i gminach obsługiwanych przez MPK.

Piekary Śląskie - za projekt „Parkanizer – udostępnianie informacji o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym”.

Udogodnienie dla kierowców poszukujących wolnego miejsca postojowego przy głównych ulicach miasta, system umożliwia także pomiar czasu postoju konkretnego pojazdu a co za tym idzie wymuszenie rotacji pojazdów w miejscach do tego wyznaczonych.

Toruń - za projekt: „ChainDoc – pionierskie wdrożenie technologii blockchain w sektorze publicznym dla bezpiecznego obiegu dokumentów”.

Rozwiązanie jest częścią systemu obiegu dokumentów w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych. Eliminuje konieczność przekazywania dokumentów w formie papierowej - są one znakowane czasem, są niezaprzeczalne w formie i treści - dzięki rejestracji i weryfikacji a odnalezienie oryginału, przechowywanego na bezpiecznych serwerach jako skan, jest szybkie i ergonomiczne.

Finaliści: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Giżycko, Gliwice (za 2 projekty), Głogów, Grudziądz, Jarosław, Jedlina- Zdrój, Józefów, Kielce, Legnica, Milanówek, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski (za 2 projekty), Piła (za 2 projekty), Piotrków Trybunalski, Rzeszów (za 2 projekty), Siemianowice Śląskie, Słupsk, Sosnowiec, Stalowa Wola, Świdnica, Świdnik, Wągrowiec, Wojkowice, Zabrze (za 2 projekty), Zgierz.

Kategoria: Gminy miejsko-wiejskie

Laureat: Grodzisk Mazowiecki - za projekt „Innowacyjna Biblioteka XXI wieku”.

To miejsce spotkań, miejsce życia kulturalnego, spotkanie z nowymi technologami i przestrzenią zaprojektowaną w trendzie „trzeciej przestrzeni”, która zachęca do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest miejscem integracji wielopokoleniowej naszpikowanym najnowszymi technologiami. Dziennie bibliotekę odwiedza około 400 osób a w ciągu tylko jednego roku do biblioteki zapisało się około 12 tys. osób co stanowi połowę mieszkańców Grodziska.

Wyróżnieni:

Brześć Kujawski - za projekt „Brzeska Strefa Gospodarcza”.

Inicjatywa sprawiła, że Strefa stała się rozpoznawalną marką, lokomotywą, która wzmacnia  lokalną gospodarkę i pozycję gminy na gospodarczej mapie kraju. Beneficjentami podejmowanych działań są mieszkańcy gminy, inwestorzy, lokalni przedsiębiorcy, ale też lokalne instytucje otoczenia biznesu i podmioty powiązane z biznesem.

Międzychód - za projekt „Prospołeczna gmina Międzychód”.

Prospołeczna gmina to szereg mniejszych działań na rzecz mieszkańców, które całościowo przyczyniają się do poprawy funkcjonowania gminy, a tym samym jej mieszkańców, takie jak darmowe przedszkola, darmowa nauka pływania, Międzychodzka Karta Seniora, budowa nowoczesnego przedszkola i dopłaty proekologiczne.

Poddębice - za projekt „Geotermia jako najlepszy ekologiczny sposób zastępowania lokalnych źródeł niskiej emisji pyłów i gazów - zeroemisyjnym odnawialnym źródłem ciepła”. Projekt jest przedsięwzięciem proekologicznym, poprawiającym jakość powietrza na terenie Poddębic. Geotermia ogrzewa obecnie 70 proc. powierzchni miasta. W wyniku zrealizowanych zadań inwestycyjnych Poddębice stają się niezależne energetycznie, spadły ceny za dostawę ciepła oraz liczba dymiących kominów.

Finaliści: Biała Rawska, Brusy, Brzesko (za 2 projekty), Busko-Zdrój, Jarocin, Lądek-Zdrój, Mielno, Międzychód, Mosina (za 2 projekty), Ożarów Mazowiecki, Rychwał, Skoczów, Strzegom, Strzelce Krajeńskie, Śmigiel, Wasilków, Trzebnica, Zakliczyn, Żnin.

Laureatów wybrała kapituła w składzie:

  • Jacek Paziewski, dyrektor Biura Analiz i Projektów Strategicznych w Ministerstwie Cyfryzacji,
  • Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, Daniel Baliński, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich,
  • Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich,
  • Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP,
  • prof. Stanisław Łobejko, Szkoła Główna Handlowa,
  • dr Tomasz Pilewicz, Szkoła Główna Handlowa.
  • Jacek Pochłopień, redaktor naczelny samorzad.pap.pl

Patronaty honorowe nad konkursem Innowacyjny Samorząd 2020 objęli: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami strategicznymi byli Polski Fundusz Rozwoju i Budimex. Partnerzy medialni to TVP Info i Polskie Radio.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY