III Samorządowe Forum Kultury, Zamość 16-17 czerwca 2011 r.
 III Samorządowe Forum Kultury, Zamość, 16-17 czerwca 2011 r. 16 i 17 czerwca w Zamościu odbyło się III Samorządowe Forum Kultury. Konferencję zorganizowały Związek Miast Polskich oraz Urząd Miasta Zamościa. Udział w Forum wzięło ok. 70...
16423a34bffc8e0f784236dc31de09fb45aad37f.jpg



III Samorządowe Forum Kultury,

Zamość, 16-17 czerwca 2011 r.

 

16 i 17 czerwca w Zamościu odbyło się III Samorządowe Forum Kultury. Konferencję zorganizowały Związek Miast Polskich oraz Urząd Miasta Zamościa.

Udział w Forum wzięło ok. 70 przedstawicieli polskich miast – szefów instytucji kultury, urzędników i samorządowców. Tegoroczne obrady toczyły się pod hasłem: Kultura miejska 2000+. Instytucje, dziedzictwo, marki.

Dr Zina Jarmoszuk z Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiła w Zamościu Wieloletni Program Rządowy Kultura +. Jest on skierowany przede wszystkim do bibliotek, domów i centrów kultury działających w najmniejszych miastach. Ma wspierać upowszechnianie kultury, a także umożliwiać digitalizacje dóbr kultury. Ministerstwo zakłada wyremontowanie ze środków programu ok. 200 bibliotek oraz zorganizowanie 50 nowych pracowni digitalizacyjnych. Program zakłada oczywiście współudział finansowy samorządów.

O zmianach przepisów w dziedzinie kultury mówiła podczas Forum Dorota Żebrowska z Departamentu Legislacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczególnie dużo miejsca poświęciła Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która ma szanse zostać uchwalona do końca obecnej kadencji Parlamentu. Ustawa zakłada m.in. zmiany w organizacji instytucji kultury polegające na wyodrębnieniu instytucji artystycznych. Dotyczyć to ma zwłaszcza teatrów, filharmonii, teatrów muzycznych. Planuje się umożliwienie łączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury przy założeniu, że biblioteka taka nie traci swojego charakteru i specyfiki. Możliwość łączenia przewidziana jest także dla muzeów. Rewolucyjna zmiana zaproponowana w nowej ustawie dotyczy zasad powoływania dyrektorów instytucji kultury. Projekt przewiduje, że we wszystkich instytucjach kultury powoływani oni będą na czas określony liczony w latach kalendarzowych lub sezonach artystycznych. Kolejną zmianą budzącą spore emocje będzie rezygnacja z wymagań kwalifikacyjnych przy zatrudnianiu pracowników. Dyrektor instytucji kultury sam będzie określał wymagania. Wypowiedzenie stosunku pracy musi nastąpić z 4-miesięcznym wyprzedzeniem i ze skutkiem na koniec sezonu artystycznego.

Podczas Forum zaprezentowane zostały raporty z badań w dziedzinie kultury w polskich miastach: „Kultura w miastach” – raport z badań Systemu Analiz Samorządowych autorstwa profesor Grażyny Prawelskiej-Skrzypek, „Sceny kulturowe a polityki kultury w Małopolsce” zaprezentowany przez dr Piotra Knasia z Małopolskiego Instytutu Kultury, a także raport „Kulturalne potencjały i deficyty miast powiatowych”, który przedstawili doktorzy Przemysław Kieliszewski i Marcin Poprawski z Instytutu Kulturoznawstwa UAM.

Swoje osiągnięcia i doświadczenia prezentowały też polskie miasta. Prezydenci Zamościa i Torunia oraz burmistrz Lublińca opowiadali o zrealizowanych projektach rewitalizacyjnych, natomiast przedstawiciele Lublina, Międzyzdrojów, a także Torunia omówili działania samorządów w ramach budowania i rozwijania marki kulturalnej miast.

Pełna relacja z III Forum Kultury w Zamościu ukaże się w kolejnym wydaniu „Samorządu Miejskiego”, 1 sierpnia br.

Ewa Parchimowicz