Od stycznia na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zacznie obowiązywać wspólny bilet jednorazowy. Dodatkowo od lutego komunikacja miejska będzie bezpłatna dla uczniów podstawówek i gimnazjów

Samorządowcy skupieni w GZM zdecydowali o docelowym zastąpieniu trzech obecnych organizatorów transportu w regionie przez jeden podmiot, Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Biletowa rewolucja

Od 1 stycznia przyszłego roku najtańszy bilet jednorazowy, obowiązujący na terenie jednej gminy i przez 20 minut, ma kosztować 3,2 zł, a w wersji elektronicznej (kupowany za pomocą Śląskiej Karty Usług Publicznych) – 3 zł. Bilet na dwie gminy i 40 minut to wydatek rzędu 3,8 zł (3,6 zł – ŚKUP), a bilet obowiązujący w całej metropolii przez 90 minut – 4,8 zł (4,4 zł – ŚKUP).
Dodatkowo od 1 lutego 2018 roku za darmo komunikacją miejską w metropolii pojadą uczniowie podstawówek i gimnazjów (do 16. roku życia).
„Korzyści dla dotychczasowych pasażerów KZK GOP to obniżka cen biletów (bilety ŚKUP oraz kupowane z wykorzystaniem urządzeń mobilnych), wydłużenie czasu ich ważności oraz możliwość podróżowania wszystkimi środkami transportu na terenie całej metropolii, w tym trolejbusami i autobusami MZK Tychy” – czytamy w opisie taryfy.
Metropolitalne bilety okresowe mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2018 roku. Będą ich tylko dwa rodzaje (na terenie jednego miasta i w całej metropolii). 30-dniowy imienny bilet obowiązujący w jednej gminie ma kosztować 93 zł, a w całej metropolii – 132 zł (30-dniowy na okaziciela – 168 zł). Bilety kwartalne imienne to 236 zł za jedną gminę i 344 zł za całą metropolię. Znikają bilety z limitem przejazdów i bilety obowiązujące tylko w danym środku transportu. Każdy pasażer z każdym biletem może korzystać z autobusów, tramwajów i tyskich trolejbusów.

Największy ZTM w Polsce

Jeszcze w marcu, po przyjęciu przez Sejm nowej ustawy o metropolii, prezydent Gliwic zapowiadał wygaszenie KZK GOP, dotychczasowego organizatora komunikacji publicznej w naszym regionie. – To byłaby istotna zmiana z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. Oferta byłaby na pewno lepsza, a nie byłaby droższa. Jeden spójny rozkład jazdy, wspólny bilet – mówił Zygmunt Frankiewicz. Decyzja Zarządu GZM w tej sprawie zapadła 23 listopada.
Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) ma w 2019 roku przejąć całość komunikacji miejskiej na obszarze obsługiwanym do tej pory przez KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry, ale już w przyszłym roku ma być odpowiedzialny za przewozy na lotnisko w Pyrzowicach. To skomplikowana procedura, bo o ile KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry mają wspólną taryfę, to w Tychach bilety są nieco tańsze. Właśnie między konurbacją i Tychami trwały przez ostatnie tygodnie negocjacje w sprawie cen.