Od 6 do 8 lipca trwał V Światowy Zjazd Gdańszczan, któremu towarzyszyło blisko 180 atrakcji - spotkania, parady, debaty, koncerty parady.

W ciągu trzech dni - od 6 do 8 lipca odbył się V Światowy Zjazd Gdańszczan. Od piątku do niedzieli w mieście odbyło się blisko 180 atrakcji: spotkania, parady, debaty, koncerty, pokazy. Na większość imprez obowiązywał wstęp wolny. Oto niektóre z nich:

Pierwszego dnia na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy odbyła się ekumeniczna modlitwa za minione i żyjące obecnie pokolenia gdańszczan i gdańszczanek. W Akademii Sztuk Pięknych z kolei miała miejsce gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro” W trakcie wydarzenia prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wręczył nominacje dwóm honorowym ambasadorkom Gdańska - Zuzannie Stupak ze Wspólnoty Gdańskiej w Kanadzie oraz Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie.

Zjazdowi Gdańszczan towarzyszyła nowa wystawa przygotowaną przez Muzeum Gdańska. Ekspozycję zatytułowaną „Król jedzie!”, prezentującą dokumenty i ślady wizyt władców polskich w Gdańsku XV-XVIII wieku, można było oglądać w Ratuszu Głównego Miasta. Otworzył ją prezydent miasta i gość specjalny - potomek Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Drugiego dnia powstało Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. Były okręty, żołnierze z epoki, huk wystrzałów. Mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzeli 30-minutowe widowisko historyczne, w którym wojska szwedzkie starły się na Szańcu Wschodnim z załogą Twierdzy Wisłoujście oraz okrętami polskiej floty. Odsłonięto tablicę Leopolda von Wintera, zawieszono tablicę Franka Meislera, odsłonięto pomnik poświęcony dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim. Na zakończenie odbyła się parada żaglowców.

Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl