Wspólne śpiewanie hymnu Unii Europejskiej na molo w Sopocie i koncert polskich gwiazd w ERGO ARENIE – tak m.in. 1 maja miasta wspólnie świętowały 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Sopot i Gdańsk wspólnie i radośnie świętowały 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja o godzinie 12.00 na sopockim molo, mieszkańcy miasta i goście, którzy przyjechali do kurortu na długi, majowy weekend wspólnie zaśpiewali „Odę do radości”. Wieczorem, w wypełnionej hali ERGO ARENA, gwiazdy polskiej sceny muzycznej wystąpiły na koncercie „Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE”. W koncercie udział wzięli Maria Peszek, Natalia Przybysz, Grażyna Łobaszewska, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy, Voo Voo a także Joanna Marcinkowska (fortepian), Chór Kameralny 441 Hz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

W 2019 roku mija 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dzięki środkom finansowym z UE samorządy zrealizowały wiele inwestycji infrastrukturalnych, rewitalizacji, powstało wiele nowoczesnych obiektów sportowych i kulturalnych, Polska przeszła metamorfozę na wielu płaszczyznach.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to jednak nie tylko korzyści ekonomiczne, ale też wspólnota wartości i poczucie więzi z obywatelami innych narodów. "Zjednoczeni w różnorodności" to hasło, które przyświeca działaniom Unii Europejskiej. “Zjednoczeni w różnorodności - 15 lat Polski w UE” - pod takim hasłem w środę, 1 maja, w gdańsko-spockiej hali Ergo Arena odbył się specjalny koncert z okazji jubileuszu obecności Polski w Unii Europejskiej.
Koncert rozpoczął się odegraniem i odśpiewaniem "Ody do Radości" - hymnu Europy, w wykonaniu Polskej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Chóru Kameralnego 441 Hz.
Zdjęcia z koncertu można obejrzeć tutaj

Wydarzenia związane z obchodami 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej zdominowały pierwszy dzień Sopockiej Majówki, choć nie były jedynymi. Po południu, m.in. w muszli koncertowej przy molo odbywały się koncerty, można było także obejrzeć pokaz mody z czasów dwudziestolecia międzywojennego i wystawę plenerową „Cisza przed burzą – sezon letni 1939”, przygotowaną przez Muzeum Sopotu, poświęconą sytuacji w Sopocie ostatniego lata przed wybuchem II wojny światowej.