"Niezależni, samorządni. O demokracji w polskich miastach: wyzwania, zagrożenia, oczekiwania" - to temat debaty z udziałem prezydentów polskich miast.

"Niezależni, samorządni. O demokracji w polskich miastach: wyzwania, zagrożenia, oczekiwania" - to temat debaty z udziałem prezydentów polskich miast, która odbędzie się w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji w dniach 12-18 września br.

W debacie wezmą udział prezydenci polskich miast – Jacek Jaśkowiak (Poznań), Tadeusz Truskolaski (Białystok), Roman Szełemej (Wałbrzych), Jacek Karnowski (Sopot) i Paweł Adamowicz (Gdańsk – gospodarz). Moderatorem będzie Mikołaj Chrzan (redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”).

Goście podzielą się przemyśleniami, będącymi efektem wieloletnich doświadczeń związanych z zarządzaniem miastami. Opowiedzą także o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i angażowaniu mieszkańców miast w sprawy lokalne.

Zostaną poruszone m.in. następujące problemy:

  • Jak zmienił się duch miast po 27 latach demokracji?
  • Jak udało się wzbudzić ogromne pokłady lokalnego patriotyzmu?
  • Droga miast po 1989 roku – od zniechęcenia obywateli, wycofania, po skupienie się na tym, co „moje” (budżety obywatelskie, inne programy partycypacyjne).
  • Co jest źródłem poczucia dumy mieszkańców miast?

Program Gdańskiego Tygodnia Demokracji: www.gdansk.pl