W polskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Komisja Europejska organizuje co roku tę kampanię, aby przekonać Europejczyków do transportu publicznego, rowerowego i pieszego.

Co roku na zakończenie lata Komisja Europejska organizuje kampanię, która ma przekonać Europejczyków do „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Wszystko z myślą o środowisku.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to okazja do działania dla samorządowców i organizacji pozarządowych. Komisja Europejska zachęca obie strony do promowania przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się oraz inwestowania w niezbędną infrastrukturę.

Tegoroczna edycja tygodnia odbywa się pod hasłem: „Inteligentny i zrównoważony transport - inwestycja dla Europy”.
Od 16 do 22 września odbywa się wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze i rowerowe, wystawy i konferencje. Na koniec – 22 września – przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Swoje pomysły na tą kampanię mają polskie miasta.

Wycieczki rowerowe i „hulajnogowe po Gdańsku, wszystko o bezzałogowym busie, profesjonalna fota cyklisty, akcja “Rowerem do zoo” - to niektóre z atrakcji, jakie w Europejskim Tygodniu Mobilności przygotowały dla mieszkańców władze Gdańska.
Tychy po raz kolejny biorą udział w tej akcji. Zorganizowały m.in. festiwal mobilności. W działania te włączają się również Tyskie Linie Trolejbusowe, które organizują specjalną bezpłatną linię okolicznościową.
Wystawa najnowszych pojazdów, samochody na minuty, skutery elektryczne - to wszystko można było zobaczyć na festynie zorganizowanym w Poznaniu z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przez cały ten czas w przestrzeni miasta organizowane są liczne wydarzenia promujące zrównoważony transport..
Także Gdynia i tym razem włącza się do tej inicjatywy. W ciągu siedmiu dni będzie wiele okazji, by aktywnie wziąć udział w obchodach tego tygodnia. Władze miasta zachęcają, by przesiąść się z samochodu na rower, spróbować, jak można coś przewieźć lub dowieźć dzieci do przedszkola rowerami towarowymi. Zapraszają na ulicę Starowiejską, gdzie na siedem dni wprowadzono ograniczone parkowanie. Na fragmencie tej obowiązuje w tym tygodniu zakaz zatrzymywania się i postoju. Dzięki temu mieszkańców mają miło spędzić czas w środku miasta.
Poziomy Plac Zabaw na Starym Mieście, loty dronem nad Placem Teatralnym, bombardowanie włóczką przystanków komunikacji miejskiej, rowerowa gra terenowa wokół Zalewu Zemborzyckiego czy interaktywne zabawy dla najmłodszych i warsztaty programowania - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który obchodzony jest w Lublinie. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie to ponad 20 wydarzeń promujących poruszanie się po mieście komunikacją miejską, rowerem lub pieszo.
W ramach ETZT Urząd Miasta Katowice, przy współpracy z partnerami, przygotował szereg działań, których celem jest promowanie transportu publicznego. Jednym z takich projektów jest testowe uruchomienie buspasa dla autobusów jadących ul. Mikołowską. Buspas będzie funkcjonował przez tydzień . Drugim testowanym rozwiązaniem jest wdrożenie tzw. Woonerfu. - Ulica Teatralna w centrum Katowic na jeden dzień zmieni swój charakter i stanie się „Małą Strefą Kultury". Zmiana ma pokazać mieszkańcom, jak Teatralna mogłaby wyglądać, gdyby ograniczono w tym miejscu ruch i parkowanie samochodów.
Toruń jak co roku włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Główne imprezy i wydarzenia zaplanowano na sobotę 22 września. Z tej okazji na torunian czeka festyn rodzinny, czyli „drzwi otwarte” w zajezdni tramwajowej Miejskiego Zakładu Komunikacji, gra miejska oraz Rowerowa Masa Krytyczna.
Ekokreatywna Warszawa - to impreza poświęcona ekologii, zrównoważonemu transportowi, recyklingowi, upcyklingowi i rękodziełu. Odbyła się na początek Tygodnia na terenie zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych. W programie znalazły się również warsztaty dla dzieci, gry i zabawy edukacyjne - można było spotkać się z Panem Bilecikiem, uzyskać informacje o taryfie biletowej i układzie komunikacyjnym oraz przedłużyć ważność e-hologramu. Podczas wydarzenia została zainaugurowana tygodniowa gra - „Przesiadaj się i jedź”. Obchody tygodnia ze zrównoważonym transportem zakończą się 22 września. Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie coroczne święto miłośników komunikacji - Dni Transportu Publicznego.

21 i 22 września, w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu, w wielu polskich miastach będzie można podróżować komunikacją publiczną bezpłatnie, za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Np. w Poznaniu dotyczy to ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie województwa. W Warszawie z kolei nie trzeba będzie kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach i pociągach. Komunikacja będzie bezpłatna w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej.