Europejska współpraca w czasach kryzysu
W tureckim mieście Pendik policja robi zakupy dla osób starszych. Londyn zarezerwował 300 pokoi hotelowych dla osób bezdomnych. Barcelona wypłaca zaliczki artystom, których występy zostały przełożone.
koronawirus-eurocities.jpg
fot. eurocities.eu

Kryzys koronawirusowy mocno uderza w miasta. A miasta reagują śmiałymi i innowacyjnymi działaniami.

Priorytetem dla wszystkich samorządowców jest komunikacja z ludźmi: informacje o zasadach kwarantanny muszą być ogłaszane, wyjaśniane i aktualizowane. Wiele miast utworzyło platformy cyfrowe, aby wszystkie informacje znajdowały się w jednym miejscu, np. hiszpańskie miasto Gijon pod hashtagiem #GijonSeCedaEnCasa - Gijon zostaje w domu. Burmistrz tego miasta,  Ana González Rodríguez udostępnia również codzienną wiadomość wideo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

A ponieważ nie cała komunikacja może być cyfrowa, burmistrz Bratysławy zlecił słynnemu lokalnemu rysownikowi stworzenie plakatu z informacjami dla obywateli, jak uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

Wspieranie potrzebujących - i lokalnych firm

Starsi ludzie najbardziej odczuwają izolację. Aby upewnić się, że dostaną wszystko, czego potrzebują, Mediolan utworzył siedem punktów dystrybucji żywności dla osób niezdolnych do opuszczenia domu. W Saragossie osobom w wieku powyżej 65 lat oferowane są przejazdy taksówką według zryczałtowanej  stawki 1 euro, jeśli jadą do szpitala. Wilno oferuje rozmowy telefoniczne w ciężkich czasach samotności.

Wiele miast, takich jak Wiedeń i Nantes, poza krajowymi programami pomocowymi, ustanowiło specjalne fundusze w celu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz ochrony lokalnej gospodarki i miejsc pracy.

Po anulowaniu wszystkich wydarzeń życie kulturalne w miastach staje się cyfrowe. Tak jest w hiszpańskiej Murcji, gdzie ponad 30 000 osób przyłączyło się do internetowych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez miasto w ostatni weekend. Był wśród nich teatr, taniec, pokazy dla dzieci i pokazy kulinarne z najbardziej znanymi lokalnymi szefami kuchni.

Solidarność ponad granicami

Miasta pokazują też, czym jest europejska solidarność: Mannheim, podobnie jak inne niemieckie miasta w pobliżu granicy z Francją, leczą pacjentów z koroną z przeciążonych francuskich szpitali w regionie Grand Est, którzy potrzebują pilnie podłączenia do respiratorów.

Więcej inicjatyw miejskich można znaleźć na nowej platformie COVIDnews od EUROCITIES. Tutaj miasta dzielą się swoimi doświadczeniami i uczą się od siebie w czasach kryzysu: https://covidnews.eurocities.eu/.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY