Z tej okazji Prezydent RP nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu terytorialnego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. Tomasz Potkański z Biura ZMP.

- Służba społeczeństwu to istota samorządu - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 25 maja w Pałacu Prezydenckim. - Trzeba mieć nie tylko powołanie do tej służby, ale trzeba mieć jeszcze odwagę. Wszyscy wiemy, że to jest bardzo poważne wyzwanie związane z wieloma trudnościami - dodał.

Andrzej Duda powiedział również: - Nie mam wątpliwości, że jedną z lepszych rzeczy, jakie wydarzyły się po 1989 roku, było odtworzenie, odbudowywanie samorządu terytorialnego. Zwrócił uwagę, że system nie jest doskonały, dlatego przy Kancelarii Prezydenta powołał zespół złożony przede wszystkim z przedstawicieli JST i ich korporacji, który dyskutuje nad prawem samorządu terytorialnego i wskazuje problemy, które są, a które mogą być rozwiązane poprzez zmiany prawne o charakterze systemowym.

W czasie uroczystości prezydent A. Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski uhonorował m.in. Tomasza Potkańskiego, zastępcę dyrektora Biura Związku Miast Polskich. Pełna lista odznaczonych.

- Dziękując za obecność w Pałacu Prezydenckim, gratulując odznaczonym, składam Państwu życzenia na kolejny rok działania polskiego samorządu, na ten rok wyborczy, który dla wielu z Państwa jest rokiem kolejnego wyzwania. Proszę, żebyście pamiętali, że tutaj, w Pałacu Prezydenckim jest człowiek, który dobrze życzy polskiemu samorządowi terytorialnemu, który szanuje polski samorząd terytorialny i szanuje wszystkich tych, którzy traktują swoją pracę w samorządzie jako służbę dla bliźnich, dla społeczeństwa, jako służbę Bogu i Polsce – zakończył wystąpienie Prezydent.