„Gazeta Wyborcza” zaprasza 15 grudnia o godzinie 16.30 na debatę poświęconą przyszłości polskich miast, która jest częścią projektu Przystanek Miasto.

„Gazeta Wyborcza” w piątek 15 grudnia o godzinie 16.30 organizuje w swojej siedzibie przy ul. Czerskiej 8/10 debatę poświęconą przyszłości polskich miast. Jest ona częścią wielkiego projektu Przystanek Miasto, którego fundamentem są olbrzymie badania polskich metropolii. Ponad 16 tys. mieszkańców największych ośrodków zapytano o wielowymiarową ocenę swojego miasta, o jego perspektywy, o oczekiwania wobec władz, a także o subiektywną ocenę innych miast. Badanie jest w zasadniczej części powtórzeniem identycznego sondażu, który zrobiono w 2007 roku – dzięki temu możliwa jest dyskusja o zmianach, jakie przyniosła w polskich miastach miniona dekada.

W debacie udział wezmą także:

  • Zygmunt Frankiewicz – samorządowiec, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic nieprzerwanie od 1993;
  • Bohdan Jałowiecki – socjolog specjalizujący się w socjologii miasta, gospodarce miejskiej i zarządzaniu miastami, rozwoju lokalnym oraz polityce regionalnej;
  • Paweł Kubicki – socjolog i antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w badaniu społeczno-kulturowych aspektów funkcjonowania i rozwoju miast;
  • Iwona Matuszczak-Szulc – dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Poznania;
  • Marta Żakowska – antropolożka kultury, współzałożycielka i redaktorka naczelna Magazynu „Miasta”. Animatorka kultury, aktywistka i badaczka miejska, członkini Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej;
  • Krzysztof Żuk – ekonomista, samorządowiec, od 2007 do 2009 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, wiceprezes Związku Miast Polskich, od 2010 prezydent Lublina.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Sobczak, redaktorka naczelna stołecznego wydania „Gazety Wyborczej”, badania przedstawi dyrektor ds. Badań i Analiz Rynku „Gazety Wyborczej” Dariusz Kostrzewski.

Serdecznie zapraszamy Państwa w imieniu „Gazety Wyborczej” oraz Radia TOK FM do wzięcia udziału w tym spotkaniu i wcześniejsze zapisanie się na stronie przystanekmiasto.evenea.pl lub zgłoszenie się telefonicznie pod numerem: 22 555 54 55.

W załączeniu list i plakat.