Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprasza 2 grudnia na wernisaż wystawy "25 lat niepodległości Ukrainy - Ukraina jakiej nie znamy!" oraz debatę ekspercką "Niepodległa Ukraina: Europejski Bilans".

W 2016 roku Ukraina obchodzi 25-lecie niepodległości. Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała władze w Kijowie 2 grudnia 1991 roku. Od samego początku polski rząd wspierał prodemokratyczne i proeuropejskie przemiany na Ukrainie. W proces ten aktywnie włączyła się też administracja samorządowa, o czym świadczą setki partnerstw pomiędzy polskimi gminami, powiatami i województwami a ich ukraińskimi odpowiednikami.

Z okazji ćwierćwiecza niepodległej Ukrainy grupa działaczy społecznych, aktywnych na polu współpracy polsko-ukraińskiej, przygotowała specjalną wystawę fotograficzną, która zostanie zaprezentowana w całej Polsce. Poznański wernisaż odbędzie się dokładnie w 25 rocznicę uznania dyplomatycznego Ukrainy przez Polskę, 2 grudnia 2016 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wernisażowi towarzyszyć będzie debata ekspercka w ramach inicjatywy wydarzeń lokalnych Komitetu Regionów UE (zaproszenie i program w załączeniu) z udziałem polskich i ukraińskich samorządowców, moderowana przez Piotra Andrusieczkę, korespondenta „Gazety Wyborczej” na Ukrainie.