W 100-lecie nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej, rozpoczyna się realizacja kluczowego dla miasta projektu pn."Fabryka pełna Życia – rewitalizacja śródmieścia". Miasto zaprasza na konferencję.

8 listopada 2016 samorząd Dąbrowy Górniczej zaprasza na konferencję JAK STWORZYĆ CENTRUM W 100-LETNIM MIEŚCIE? To kolejne spotkanie z cyklu "Miasta Idei".

Dzięki podjęciu skutecznych działań władz miasta, organizacji pozarządowych i mieszkańców doprowadzono do przejęcia terenów byłej fabryki Defum, znajdujących się tuż za Pałacem Kultury Zagłębia. Wypracowano pomysł i co istotne pozyskano wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej na „Modelową Rewitalizację Miast”. Właśnie z tego powodu siódme spotkanie cyklu” Miasta Idei”, które ma za zadanie wypracowanie najlepszych rekomendacji dla miast województwa śląskiego, odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.


Po konferencji planowane jest posiedzenie Komisji Partnerstwa i Dialogu Związku Miast Polskich.


Plan konferencji:

12.30-13.00
Powitanie gości
Jak zmieniło się śródmieście Dąbrowy Górniczej - Zbigniew Podraza- Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Fabryka pełna Życia – idea projektu - Piotr Drygała – Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej

Wystąpienie będące podsumowaniem części warsztatowej: razem z grupą mieszkańców przeprowadzimy wizję lokalną tego miejsca, a potem zastanowimy się nad możliwościami jego rozwoju. Najpierw jednak zapytamy mieszkańców o to, gdzie jest centrum ich miasta, jakie są tam funkcje, czego im brakuje. Czego szukają w sąsiednich miastach? Dlaczego muszą tam jeździć? Później zastanowimy się: jakie funkcje w centrum Dąbrowy Górniczej są „mobilne” – to znaczy, co można przenieść do Fabryki. W kolejnym etapie zastanowimy się, czy brakujące funkcje można tu wprowadzić? Jeśli tak, to jakie miejsca i pod jakimi warunkami. Na koniec stworzymy rankingową listę życzeń sposobów wykorzystania tego miejsca

13.00-14.30
Panel Ekspertów: po warsztatach zaprezentujemy wypracowane na warsztatach rekomendacje. Od nich zaczniemy dyskusję pt. „Jak stworzyć centrum w 100-letnim mieście?”

Prowadzący: Przemysław Jedlecki dziennikarz „Gazety Wyborczej”

Paneliści:
Leszek Jodliński - Dyrektor Muzeum Górnośląskiego
Robert Konieczny - Architekt Jan Jakub Wygański - socjolog, Pracownia badań i Innowacji Społecznych ”Stocznia”
Andrzej Szamborski - partner firmy TRAKO, która przygotowała koncepcję zmian komunikacyjnych dla Dąbrowy Górniczej.
Marcin Bazylak - I Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej
Tomasz Nawrocki - Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego

Razem z ekspertami, samorządowcami i architektami porozmawiamy o przemianie terenów poprzemysłowych i tworzeniu przestrzeni publicznych. Jakie warunki teren musi spełnić, by stał się nowym centrum miasta? Jak tworzyć dobrą przestrzeń publiczną? Czy zawsze najważniejsze są pieniądze? Jakich uniknąć błędów przy kreowaniu takiej przestrzeni? Jakie szanse ma Fabryka Pełna Życia? Skąd może czerpać wzory?

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji na adres: fabryka@dabrowa-gornicza.pl lub telefonicznie pod numerem 32/2956741 do dnia 3.11.2016.

Organizatorem konferencji jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Partnerem Pałac Kultury Zagłębia oraz Gazeta Wyborcza w ramach cyklu Miasta Idei.

Konferencja jest organizowana w ramach projektu „Fabryka Pełna Życia-rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.