Miasto ma nową stronę zachęcającą rowerzystów do zwiedzania miasta i okolic. Już teraz jest na niej dostępnych 30 tras z opisem, przekrojem i śladem GPS.

Strona działa pod adresem www.bramajury.pl i powstała z inicjatywy Łukasza Kota, społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej oraz współpracujących z nim częstochowskich rowerzystów. Administratorem strony www.bramajury.pl jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. W najbliższych dniach dostępna ma być też stosowna bezpłatna aplikacja do zainstalowania na smartfonie. Przedsięwzięcie wpisuje się w miejski program „Kierunek Przyjazna Częstochowa – Aktywna, Zielona, Kulturalna” jako propozycja dla tych, którzy czas lubią spędzać aktywnie, zdrowo i są ciekawi atrakcji miasta i jego okolic dostępnych na rowerze.

- Częstochowa zawsze była jedną z turystycznych bram na Jurę, ale od pewnego czasu jest w coraz większym stopniu rowerową bramą Jury - mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Łączymy się ścieżkami z sąsiednimi gminami, mamy już prawie 80 km dróg rowerowych w samym mieście, system rowerów miejskich za chwilę przekroczy 100 tysięcy wypożyczeń.

Na portalu czekają propozycje tras rowerowych dłuższych i krótszych, łatwiejszych i trudniejszych, dla dorosłych i dla dzieci. Przy każdej propozycji trasy znajduje się ślad GPS, który można bezpłatnie ściągnąć na telefon, a on poprowadzi nas wybraną trasą.