Burmistrz Cieszyna apeluje do firmy Play o zaniechanie budowy masztu telefonii komórkowej w bezpośredniej bliskości Rotundy św. Mikołaja - jednego z najstarszych i obiektów na polskiej ziemi.

- Ze skrajnym zdziwieniem odebraliśmy w Cieszynie informację, że jednak zdecydowałeś się kontynuować budowę masztu telefonii komórkowej w bezpośredniej bliskości naszego Wzgórza Zamkowego. Z powodu Twojej decyzji, miejsce upamiętnione na banknocie 20-złotowym, które towarzyszy nam od XI/XIII wieku i odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów, może już nie być takie samo – pisze Gabriela Staszkiewicz, burmistrz miasta.

Miasto zadeklarowało obniżenie – specjalnie dla firmy – stawki czynszu za wynajem komina należącego do spółki komunalnej. Dodatkowo pani burmistrz zwraca uwagę, że sprawa decyzji o lokalizacji celu publicznego jest nadal przedmiotem postępowania przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a sprawa pozwolenia na budowę jest przedmiotem postępowania przed Wojewodą Śląskim.

- Po polskiej i po czeskiej stronie zachodzimy w głowę dlaczego, najdroższy PLAY-u, jest Ci tak pilno? Na bazie informacji, które nam przekazałeś oszacowaliśmy, że Twoja miesięczna oszczędność, jaką uzyskasz wskutek budowy masztu, może być równa wartości połowy nowego iPhona… Sprawdziliśmy, czy takie oszczędności stanowią dla Ciebie dużą wartość. Jednak, jeśli dobrze szacujemy to w skali roku wyniosą: 0,002% (słownie: dwie stutysięczne) Twojego rocznego zysku – czytamy w apelu.

Rotunda św. Mikołaja to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych do obecnych czasów obiektów na polskiej ziemi. To zabytek dokładnie tej samej klasy, co legendarna Rotunda Najświętszej Marii Panny na Wawelu.