Chorzów będzie miał największą sieć rowerów miejskich w regionie. 2 sierpnia miasto podpisało umowę na ponad 6,5 miliona złotych z firmą Nextbike. W sumie na ulice Chorzowa wyjedzie 460 rowerów.

Chorzów będzie miał największą sieć rowerów miejskich w regionie. 2 sierpnia miasto podpisało umowę na ponad 6,5 miliona złotych z firmą Nextbike. To ona będzie odpowiedzialna za dostarczenie rowerów, ich utrzymanie i obsługę systemu wypożyczania. W sumie na ulice Chorzowa wyjedzie 460 rowerów. Oprócz zwykłych jednośladów pojawią się też rowery cargo, dla dzieci i tandemy.

- Rowery będzie można wypożyczać z 46 stacji zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Chorzowa. Tak gęsta sieć ma sprawić, że każdy będzie miał stacje w pobliżu miejsca, gdzie mieszka i pracuje. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do przesiadki z samochodu na rower – wyjaśnia wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik. Oprócz szybkiego przemieszczania się po mieście, rowery będą także pełnić funkcję rekreacyjną - wypożyczalnie znajdą się między innymi w Dolinie Górnika, Parku Róż, a kilka z ich stanie też w Parku Śląskim.

Wdrażanie największego w regionie systemu rowerów miejskich podzielono na etapy. Pierwszy, który zakłada dostarczenie 150 rowerów i stworzenie 15 stacji ma zakończyć się najpóźniej do 10 tygodni od podpisania umowy. Ze wszystkich 460 rowerów w Chorzowie będzie można korzystać od marca 2019 roku. Wtedy też rozpocznie się pierwszy, pełny sezon rowerowy w Chorzowie, który będzie jednym z najdłuższych na Śląsku. Rowery w Chorzowie będzie można wypożyczać od 21 marca do 30 listopada.

Stacje rowerowe to nie jedyna chorzowska inwestycja dedykowana miłośnikom dwóch kółek. Do końca 2019 roku w mieście przybędzie ok. 20 kilometrów tras rowerowych. Nowe połączenia umożliwią rowerzystom swobodny dojazd do centrum m.in. z Żabich Dołów, Chorzowa Batorego i Chorzowa Starego. Pod estakadą powstanie także duży parking Bike and Ride. - Czujemy się częścią większego projektu i bardzo cieszymy się, że nasza usługa kolejny raz doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie mieszkańców – podkreślił podczas konferencji prasowej Robert Lech, prezes Zarządu Nextbike Polska S.A.

System rowerów miejskich, nowe trasy rowerowe i parking Bike&Ride to inwestycje, na które miasto pozyskało duże dofinansowanie unijne.