W kwietniu bytomski Teatr Rozbark będzie współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca - najważniejszego tanecznego festiwalu w Polsce.

Intensywny rok ma za sobą Teatr Rozbark, na którego deskach zrealizowano w 2016 roku pięć premierowych spektakli oraz szereg projektów i warsztatów edukacyjnych. Tak silne zaplecze związane ze sztuką taneczną, zadecydowało o tym, że już w kwietniu bytomski teatr będzie współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca - najważniejszego tanecznego festiwalu w Polsce.

Taniec współczesny nierozerwalnie związany jest z Bytomiem. Ta forma sztuki odżyła tu w nowej, postindustrialnej przestrzeni, jako Teatr Rozbark. Ponadto to właśnie w Bytomiu funkcjonuje Wydział Teatru Tańca krakowskiej PWST, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa. Swoją siedzibę ma tu Opera Śląska i Becek. Przypomnijmy, że starania, by to właśnie w Bytomiu zorganizowana została Polska Platforma Tańca rozpoczęły się w 2015 r. wraz z ogłoszeniem przez Instytut Muzyki i Tańca konkursu na współorganizację festiwalu.

- Wygraliśmy konkurs na współorganizację Polskiej Platformy Tańca 2017, która po raz pierwszy odbędzie się w Bytomiu. W konkursie tym startowały instytucje z o wiele większym dorobkiem i stażem niż Teatr Rozbark, tym większą satysfakcją dla nas jest wybranie właśnie Bytomia na gospodarza tego prestiżowego wydarzenia. Nie udałoby się jednak osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie udział instytucji partnerskich, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydziału Teatru Tańca, Opery Śląskiej oraz Bytomskiego Centrum Kultury - mówi Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark.

Polska Platforma Tańca (1.04-4.04) ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Pierwszą tego typu imprezą w Polsce był przegląd „taniec.pl”, który odbył się w roku 2003 w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

Polska Platforma Tańca to także okazja do zaproszenia dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i krytyków, a także kuratorów tańca z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wydarzenie to jest niewątpliwie szansą dla miasta, a w szczególności dla działających w nim instytucji kultury oraz dla twórców/artystów, na nawiązanie wielu krajowych i międzynarodowych kontaktów, wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy z innymi ośrodkami związanymi z tańcem – mówi Adrian Lipiński

Od 2013 roku projektem kieruje Instytut Muzyki i Tańca, który zadecydował, że impreza będzie gościć co dwa lata w różnych miastach – istotnych punktach na mapie kulturalnej kraju.