Co łączy Wyspę Młyńską, park przemysłowy i dworzec PKP? Żadne z tych miejsc nie wyglądałoby tak jak teraz bez wsparcia UE. Wystawa Bydgoszcz #DZIĘKUEMY pokazuje zmiany w mieście w ostatnich 15 latach.

Wystawa „Bydgoszcz #DZIEKUEMY” została przygotowana w ramach Obchodów Bydgoskiego Roku Wolności. Przedstawia grafiki i zdjęcia bydgoskich inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Autorką wstępniaka do wystawy jest dr Kamila Sierzputowska z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
- Każdy z nas codziennie poruszając się po mieście korzysta z naszej obecności w Unii Europejskiej. Unia to wspólnota wartości, ale też wymierne korzyści - mosty, drogi, nowoczesne autobusy i tramwaje, parki i instytucje kultury. To też szereg programów społecznych, ekologicznych i innowacyjnych, dzięki którym rozwija się nie tylko miasto, ale i jego mieszkańcy. Miejmy tego świadomość, doceniajmy to i mądrze z tego korzystajmy. To radość i duma być Europejczykiem - mówił prezydent Rafał Bruski.

Od 2004 r. Bydgoszcz , korzystając z różnych programów, ze swoimi jednostkami organizacyjnymi i spółkami pozyskała w ramach dofinansowania z funduszy europejskich ponad 2,5 mld zł. Te pieniądze zapewniły wsparcie wielu obszarów życia miasta i jego mieszkańców. Ogromne inwestycje unijne dotyczą infrastruktury komunalnej: dróg, mostów, tramwajów, dworców, portu lotniczego, sieci wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gospodarki odpadami, zdrowia i bezpieczeństwa. Wśród największych inwestycji zrealizowanych dzięki pieniądzom unijnym są Trasa Uniwersytecka z mostem, linia tramwajowa do Fordonu, program Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, czy nowoczesna spalarnia odpadów. Spore środki zostały przeznaczone na termomodernizacje budynków publicznych (szkół, przedszkoli), odnowiono kilka parków i miejsc rekreacji, np. Park Kochanowskiego, Park Kazimierza Wielkiego, w Myślęcinku powstało Akwarium-Terrarium.

W wyniku wieloetapowej, kompleksowej rewitalizacji przywrócono mieszkańcom Wyspę Młyńską, która stała się wizytówką Bydgoszczy i dumą wszystkich Bydgoszczy. Z funduszy unijnych skorzystały instytucje i obiekty kultury: m.in. Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe, Pałac w Ostromecku, dawne DAG-Fabrik, Młyn Rothera czy Pałac Młodzieży.
Istotne kwoty zasiliły infrastrukturę na rzecz rozwoju gospodarczego – tereny inwestycyjne Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, przedsięwzięcia targowe i inkubatory biznesu.