Biłgoraj - Pracujemy nad rozwojem
Bilgoraj - centrum pracy, kultury, usług, handlu i szkolnictwa dla regionu? - takie pytanie stanęło przed Biłgorajską Radą Rozwoju, która będzie doradzać miastu w ramach programu „Rozwój lokalny”.
2.jpg
fot. Arch. UM Biłgoraja

Bilgoraj – czy jest możliwy jako miasto będące centrum pracy, kultury, usług, handlu i szkolnictwa dla regionu? Takie pytania staja przed samorządowcami i mieszkańcami Biłgoraja od dawna… I takie stanęło przed członkami Biłgorajskiej Rady Rozwoju Biłgoraja podczas jej pierwszego spotkania 16 czerwca 2020 r.

Biłgoraj - węzłowe miasto południowo–wschodniej Polski – to jedno z 54 miast, które zakwalifikowały się do drugiego etapu Programu „Rozwój lokalny”, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jednym z istotnych celów programu jest podniesienie jakości środowiska, wzmocnienie przedsiębiorczości, efektywności administracji i standardów życia dla wszystkich.

Od styczna 2020 r. grono pracowników miasta kierowane przez burmistrzów opracowało bardzo dokładną i wnikliwa diagnozę sytuacji społeczno–gospodarczej w wielu aspektach. Sama diagnoza pozwoliła na sformułowanie kluczowych wyzwań rozwojowych. Ale jakie one będą, będzie podpowiadać i opiniować powołana właśnie przez burmistrza miasta Rada Rozwoju.

Rada Rozwoju Biłgoraja stanie się specjalnym, kompetentnym zespołem doradczym burmistrza miasta, a właściwie wspólnoty samorządowej, składającym się z przedstawicieli różnych środowisk - mieszkańców, przedsiębiorców, aktywistów społecznych. Na jej pierwszym spotkaniu dyskutowano na temat kluczowych problemów miasta oraz ich przyczyn. Szczerość i otwartość debaty pozwoliła na sformułowanie kilku istotnych kwestii do podjęcia „od zaraz”: stałość i wiarygodność relacji władz samorządowych z mieszkańcami – partycypacja; wyzwania cywilizacyjne z zakresu nowych technologii i sztucznej inteligencji – cyfryzacja; dbałość o klimat i środowisko – natura jako wartość, szanse życiowe młodych mieszkańców – rozwojowa edukacja, atrakcyjna oferta pracy, wsparcie kreatywności; rewitalizacja – w wymiarze społeczny i architektonicznym oraz estetyki miejskiej; świadomość Roztocza jako przestrzeni do rekreacji; specjalizacja w gospodarce – przemysł drzewny i metalowy wraz z wprowadzanymi innowacjami, pasywne mieszkalnictwo oraz instrumenty wspierania przedsiębiorczości i przedsiębiorców oraz świadomość endogenicznych zasobów miasta oraz potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy starszych itp.

To właśnie członkowie Rady zgłosili swoje propozycje dotyczące uzupełnienia listy zasobów Biłgoraja. Uzupełnia je badania ankietowe i otwarte, internetowe konsultacje i nabory propozycji projektów.

Warsztat poprowadzili doradcy ze Związku Miast Polskich – Kamil Niklewicz, Krzysztof Markiel i Marek Gabzdyl. Uczestnikom spotkania towarzyszyła świadomość tworzenia Planu Rozwoju Lokalnego, która musi powstać przy udziale Rady oraz możliwe szerokich konsultacji społecznych. Wspomaga to specjalna strona internetowa: https://www.bilgoraj.pl/page/992/rozwoj-lokalny.html


POZOSTAŁE ARTYKUŁY