Za nami 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Uroczysty koncert laureatów odbył się tradycyjnie w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika pod patronatem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka rozpoczęła się wiele miesięcy temu. Po eliminacjach, na które do 37 ośrodków w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie zgłosiło się ponad 1600 wykonawców, podczas finałowych przesłuchań festiwalu zaprezentowało się 130 najlepszych solistów i grup. Wykonali ponad 330 kolęd i pastorałek – tradycyjnych, nowoczesnych, odkrytych na nowo lub napisanych specjalnie na nasz festiwal. Najlepsze wykonania zasłużyły na nagrody i wyróżnienia.

Nagrodę specjalną dla zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „WOLANIANKI” ze Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki” przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie - za najpiękniejsze wykonanie tradycyjnej polskiej pastorałki „GRAJ DUDKA, GRAJ” ufundował Związek Miast Polskich.