22. Sesja Plenarna Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy
Sesja Plenarna CLRAE w Strasbourgu (20-22 marca br.) zgromadziła ponad 300 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z 47 państw członkowskich Rady Europy. ZMP reprezentowali Jolanta Barska, burmistrz Nysy oraz Marek Miros, burmistrz Gołdapi.
e803255133107af9321bdbd0828238b366318815.jpg

22. Sesja Plenarna Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy

 

Sesja Plenarna CLRAE w Strasbourgu (20-22 marca br.) zgromadziła ponad 300 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z 47 państw członkowskich Rady Europy. Związek Miast Polskich reprezentowali Jolanta Barska, burmistrz Nysy oraz Marek Miros, burmistrz Gołdapi, wiceprezes ZMP. 

 

Kluczowa debata, z udziałem Wolfganga Schustera, burmistrza Stuttgartu i Przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy, dotyczyła wpływu kryzysu finansowego na funkcjonowanie władz lokalnych i regionalnych. Zdaniem W. Schustera, miasta i regiony mają do odegrania ważną rolę w przezwyciężeniu trudnej sytuacji ekonomicznej: - (...) Wyzwania wynikające z wdrażania programów zaciskania pasa nie mogą być realizowane poprzez odgórne centralistyczne podejście. Bezrobocie wśród młodych, migracje i zmiany demograficzne, zarządzanie energią czy klimat to problemy, które wymagają zorganizowanej akcji i partnerstwa wielu podmiotów, w tym różnych szczebli samorządu, obywateli, ekonomistów. Powołane niedawno do życia Europejskie Centrum Lokalnego i Regionalnego Zarządzania, wspierane przez Kongres, może stać się platformą wymiany doświadczeń w dziedzinie dobrego zarządzania.

 

Podczas obrad przyjęto również raporty o stanie demokracji lokalnej i regionalnej w Czechach, Niemczech, Portugalii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii i na Litwie. To właśnie ten ostatni dokument wzbudził spore kontrowersje, zwłaszcza w części dotyczącej respektowania praw człowieka. Delegacja Polska zgłosiła sprzeciw wobec ostatecznej wersji raportu dotyczącego demokracji na Litwie, w którym mniejszość polską przedstawiono jako grupę dyskryminującą obywateli Litwy. Ostatecznie ustalono, że ta kwestia zostanie szczegółowo zbadana przez Komitet Monitorujący CLRAE, a raport przyjęto niewielką przewagą głosów.

 

Przy okazji marcowej Sesji specjalnymi certyfikatami nagrodzono miasta, które uczestniczą w Europejskim Tygodniu Demokracji Lokalnej jako „Miasta 12 Gwiazd”. To coroczne europejskie wydarzenie z odbywającymi się jednocześnie imprezami na szczeblach krajowych i lokalnych, mające na celu włączenie władz lokalnych i mieszkańców w szerzenie i pogłębianie wiedzy na temat demokracji lokalnej oraz promowanie idei demokratycznego udziału obywateli w życiu społeczności lokalnych. Jedynym polskim miastem, które otrzymało to wyróżnienie są Katowice, a wśród nagrodzonych znalazły się też m.in. Bruksela, Strasbourg czy Belgrad.

 

Więcej na stronie CLRAE oraz w „Samorządzie Miejskim” nr 185.

 

(KP)